Учениците от Украйна, записани в българските училища, вече могат да получат допълнително обучение както по български език като чужд, така и по отделни учебни предмети. Така те ще се включат по-лесно и успешно в нашата образователна система. Обученията ще се осъществяват в електронна среда. За целта на учениците ще бъдат предоставени технически устройства за временно ползване, съобщиха от МОН.
За всяко дете комисия в училището решава от какво обучение има нужда. Ако в училището има учител, който може да преподава български език като чужд, той ще води допълнителните часове. Ако няма, могат да се наемат преподаватели на граждански договори. Същото важи и при необходимост от допълнителни учители по отделни предмети. Те могат да работят с децата индивидуално или с групи от до 3 или до 5 деца. За всеки проведен час ще се изплащат по 15 лева възнаграждение за учителите.
Всичко това стана възможно след промени в проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Той беше създаден, за да отговори на предизвикателствата по време на епидемията от COVID-19. Неговата цел е да не се допусне прекъсване на образователния процес и да се осигурят условия за приобщаващо образование, както и подходящи ресурси за достъп до качествено образование в условията на обучение от разстояние в електронна среда.
Проектът е насочен към всички ученици, засегнати от онлайн обучението, в това число и от уязвими групи. Сега неговият обхват беше разширен, за да включи и украинските деца, приети в български училища.
Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Общата му стойност е 109 562 541,93 лева и ще се изпълнява до края на 2023 г.
Към момента са подадени заявления за 805 деца и ученици от Украйна, които искат да се включат в българската образователна система. 237 от тях са за детска градина, 556 - за училище. Възрастта на 12 деца не е посочена. Заявления за най-много украински деца са постъпили в област Бургас - 320.
Към момента са записани и посещават български училища в цялата страна 115 украински ученици, 13 украински деца са в детски градини. Основен проблем пред приема остава изясняването на здравния статус на кандидатите.

Коментар на Тръмп изстреля петрола над 90 долара за барел и потопи европейските борси
Румен Драганов: Войната няма да спре прилива на израелски туристи към България
Милена Кръстанова е новият изпълнителен директор на НАП
Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Керемедчиев: България не може да бъде цел на Иран, покрити сме от щита на НАТО
Няма полза от КСНС, ракетите на Иран няма да достигнат България?
"Славия" попиля борещия се за спасение "Спартак" (Вн)
Централна емисия
Централна емисия
Славия писа четворка на Спартак Варна
Ман Юнайтед оскъпява сезонните билети, за да се връща на върха
Левски съобщи важна новина за Сангаре
Отложиха сложната операция на Малена Замфирова заради тежките счупвания
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Контузията на Кристиано Роналдо се оказа по-сериозна
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Чартър на “България Еър” прибира туристите на два оператора от Дубай
Славия разгроми Спартак Варна с 4:0
Кандидатстудентска борса ще се проведе на 13 март във Варна
До края на април ще бъде изцяло подменено уличното осветление в кв. „Чайка“
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Какво време ни очаква в събота?
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX