100% ръст на пристигащите на ГКПП-Дуранкулак украински граждани е отбелязан в последните дни. Ситуацията драстично се е променила заради нарасналия поток хора, които след удара срещу жп гарата в Крематорск предпочитат да напускат Украйна с автобуси, а не с влакове, съобщиха от пресслужбата на МС.
На ГКПП-Дуранкулак вече е разпределен допълнителен персонал и от БЧК, и от МВР, както и доброволци, които правят всичко възможно да регистрират идващите хора. На Дуранкулак вече функционират 11 пункта за издаване на временна закрила.
Струпването на хора се случва главно заради активизирането на туроператорски фирми, действащи на територията на Украйна. Срещу комисионна те подлъгват хората там и им обещават, че ще бъдат настанени в български хотели. В повечето случаи хотелите не са информирани и реално нямат повече свободни места да приемат украински граждани. 80% от автобусите на границата се оказват в това положение и реално това е причината за опашките там.
“Тези автобуси заобикалят нарочно българската организация за настаняване и когато пристигнат тук, ние спешно се налага тепърва да им търсим подслон. За да ги настаним безплатно по програмата обаче те трябва да има временна закрила”, обясни Валери Рачев, ръководител на оперативната координационна група, създадена към МС.
Властите отправят и молба всеки, който има информация за нередности по отношение на превозването и настаняването на украински граждани, да отправя сигнал към Кризисния щаб в Министерския съвет или на националната денонощна телефонна линия 02 9055555.
България е на второ място в Европа по процент регистрирани за временна закрила хора, бягащи от войната в Украйна, на база общ брой престояващи в страната. В последните дни има съществено увеличение в броя на хората, решаващи да останат в България.
15 април пък е крайният срок, в който програмата за настаняване в хотелите ще им плаща независимо от това дали настанените там хора са регистрирани или не са. След този срок в хотелите няма да има как да бъдат настанени хора, които не са потърсили регистрация за временна закрила или не са вече регистрирани за такава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Филмите, стриймингът и тематичните паркове подкрепят печалбата на Disney за тримесечието
Непознатата Гърция 5 ни отвежда в Спарта, Мистра, Монемвасия
OpenAI е завършила вторична продажба на акции за около 7 млрд. долара
Meta и TikTok не успяха да спрат хиляди дела, свързани със зависимостта от социалните мрежи
Петролът поскъпва, нови искания на Тръмп помрачават перспективите за Ормузкия проток*
Nvidia си партнира с гиганти от Wall Street, за да набере 500 млрд. долара за AI инфраструктура
Българите държат 58 млрд. евро в банките
В "България сутрин" на 12 август от 9:30 часа: Кой е виновен за жестокостта на децата?
Рецепта за тиквички с домати и моцарела на фурна
4 китайски зодии подреждат живота си на 12 август 2026 г.
България спешно да си партнира с Украйна за ПВО и дронове, призовават експерти
ЦСКА в еуфория: Стадион „Българска армия“ е все по-близо до финала + ВИДЕО
Цецо Найденов към Левски за Диало: „2 килограма ойро над главата в торба и идва“
Ман Сити постави ултиматум на Мармуш: Сам ще реши бъдещето си
342 млн. за 3 години! Комо рискува много с финансовия феърплей
Аржентински национал е в Рим за прегледи преди трансфера в Рома (ВИДЕО)
Дъглас Луис остава в Ювентус
Трите нови метростанции по Линия 3 отварят за пътници след 12:00 ч. на 14 август
5 домашни маски срещу бръчки
Емоционално заразяване: Как да не поемате чуждото напрежение в разговори
Погача за Голяма Богородица
Постно свинско филе със зеленчуци за отслабване
Нумерологична прогноза за 11 август
Как да се възстановим след интензивна тренировка?
Разширяват с нови специалности безплатните детски прегледи в бургаската болница "Света Анастасия"
Защо се подуваме преди цикъл?
Безплатни УНГ прегледи с ендоскопска диагностика във Варна
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
Близо 12 000 деца от Варненско ще получат над 2,6 млн. евро, за да развиват своите таланти
Незаконното строителство в „Баба Алино“ продължава въпреки забраните (СНИМКИ)
Корабът на „Грийнпийс“ Arctic Sunrise в акция срещу руския сенчест флот
На тази дата: Преди 149 години Шипка устоява в решителното сражение от отбраната на прохода
България започна с успех участието си на Европейското по водна топка за мъже до 20 години
Виц на деня - 11 август