Увеличение на дохода на домакинството за последните 12 месеца са отбелязали 29.8% от участвалите в анкетата на НСИ, проведена в периода октомври - декември 2021 г.
Като основни причини за увеличението на дохода са посочени увеличението на социалните помощи - за 34.0% от лицата, и индексирането/преизчисляването на заплатата - за 24.3% от лицата.
Намаление на доходите за последните 12 месеца посочват 8.4% от лицата. За 29.7% от лицата с намален домакински доход основната причина за това е намаляване на работното време, надницата или заплатата, а за 20.2% - загубване на работа/безработица/фалит на собствена фирма.
Сред лицата с намалени доходи най-голям е делът на тези, на които се е наложило да ограничат разходите си за храна, облекло, пътуване или други потребителски стоки и услуги - 53.9%, а 17.2% са използвали натрупани спестявания, за да компенсират намаляването на дохода.
Най-голям е делът на лицата, за които доходите на домакинството през последните 12 месеца са останали почти без промяна – 61.8%.
Повече от 2/3 от българите твърдят, че изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи. С известни затруднения са 37.1% от лицата, 26.6% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11.9% - като много трудно. От друга страна, 20.2% от лицата относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи, а едва 4.2% не изпитват затруднения.
Независимо от промените в доходите близо половината от лицата в домакинствата (48.7%) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева, колкото е размерът на линията на бедност.
13.7% от лицата в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/наем/жилищни разходи за основното жилище.
Средната удовлетвореност на лицата на 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им, измерена по скала от 0 до 10, е 4.61. Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата е 6.17, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение е 2.89.
Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните лица е 5.85, измерена по същата скала от 0 до 10. По отношение на удовлетвореността от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите, колегите анкетираните лица дават относително висока оценка - 7.18.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница*
Автобус на градския транспорт се запали в центъра на Пловдив (+ВИДЕО)
Поезия на лед: Спектакълът "Кораб в сърцето" разчувства със стихове и танц
Акция на МВР: Над 30 шофьори с алкохол и наркотици за денонощие
Костадинов: Време е да възстановим контрола над държавата
Няколко зодии ще получат съдбовно послание от Вселената на 6 април
"Таен клиент" разкри незаконна търговия с лекарство за пчели
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Лечков с голямо предложение за Боби Михайлов
Тервел Замфиров стана държавен шампион
ВИДЕО: Манчестър Сити – Ливърпул
Ясно е срещу кои нации излизаме на "Били Джийн Кинг Къп"
ВИДЕО: ПСЖ – Тулуза
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Астрофотографа Росица Димитрова от Варна впечатли НАСА
Гърцките хотелиери обмислят да се откажат от "ол инклузив-а"
Последен ден от благотворителната кампанията "Купи и дари" във Варна
Запрянов е категоричен: Не сме във война с Иран, НАТО ни пази
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация