Липсата на разяснителна кампания от страна на правителството за точните условия за алтернативните доставки на газ, които България може да очаква през следващите месеци, създава напрежение в бизнеса. Антиинфлационните мерки също не са добре обяснени и рискуват да създадат грешни очаквания в обществото и дори условия за спекулации в цените на горивата по бензиностанциите. Намаляването на акцизите за природен газ, метан и електричество, както и на ДДС за хляба няма да намали инфлацията, която в голямата си част е привнесена от световните пазари в България. Прилагането на подобни мерки в чужбина показва, че максимум една трета от ефекта им е достигала до крайните клиенти. Мерките са половинчати, защото ще са част от актуализирания бюджет, който още не е изготвен, коментира Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
"Няма абсолютна никаква гаранция, че намаляването на акциза или на ДДС може да ограничи ръста на цените. Това намаляване може да бъде "усвоено" от търговци и производители и тези мерки да не достигнат до крайния клиент."
Отстъпката при цените на горивата вероятно ще стигне до потребителите, но администрацията на мярката ще е прекалено сложна, а контролът - "абсолютен кошмар", каза Стайков. При хляба най-важният разход е пшеницата, така че ръст на световните пазари вероятно ще заличи ефекта от отмяната на ДДС.
Разширяването на обхвата за социални помощи за отопление е добра мярка, но подходът на правителството е сбъркан като се дава подкрепа за всички. Това ограничава наличните средства за наистина нуждаещи се домакинства, които са допълнително засегнати от икономическата ситуация, смята Стойков.
"Мерките са толкова антиинфлационни, колкото мерките през 2020 г. бяха антиковид. Почти всички са социални... и са насочени към повишаване на предлагането и разполагаемия доход. Няма как те да борят инфлация, но със сигурност са насочени към справяне с последствията от тази инфлация."
Не може да се прогнозира с яснота дали мерките ще увеличат бюджетния дефицит тази година, коментира Стайков. "Харчовете през тази година са значително по-високи от предходната, но същото може да се каже и за приходите. Отново се връщаме към комуникационната стратегия на правителството - предлагат се мерки, не е ясно колко ще струват, не е ясно как се финансират, дали са най-добрите мерки - и естествено започва спекулация.", допълни икономистът.
Въпреки уверенията на правителството за алтернативни доставки на природен газ и доставки на втечнен природен газ (LNG) от САЩ, за момента няма конкретна информация за предприетите стъпки от България в тази посока, ако не бъде завършен навреме интерконекторът с Гърция. Осигурените допълнителни количества за май месец са от основно два търговеца, но предстоят сключването на нови договори за периода юли-октомври, които трябва да включват и количества за нагнетяване на газохранилището в Чирен, каза Стайков.
"Със сигурност в момента нямаме осигурени количества за зимата. "Булгаргаз" не е обявявал нови поръчки за доставки, така че разчитаме само на втечнения газ през юни плюс количества от Азербайджан, които за юни не е ясно дали ще бъдат пълните, или отново намалените количества."
Според Стайков България има алтернативи за доставки заради положението си в мрежата от газови тръбопроводи в региона, но трябва да се направи анализ какъв ще е най-добрият вариант и да се проведе разяснителна кампания от правителството, за да се успокоят пазарите и бизнесът и да се престане със спекулациите за цените.
"Не можем в краткосрочен план да намалим консумацията на природен газ - тази инвестиция отнема години - което означава, че трябва да се насочим към алтернативни доставки. Тук вече е въпросът за политиката - дали ще намаляваме потреблението, дали ще го увеличаваме и ще развиваме нови бизнес възможности, дали то ще остане в същия размер, как ще го обезпечим, ще има ли собствен добив. Тази липса на визия всъщност създава проблеми пред бизнес и съответното напрежение.", смята гостът.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ивайло Мирчев: Вкарването на особен управител в "Лукойл" е правилно решение
Най-големите строителни компании в Китай се насочват към края на преструктурирането си
САЩ и Китай постигнаха първоначален консенсус в търговията, Тръмп е уверен, че ще има сделка
Нацисткото минало пречи на Германия да сваля руски дронове
Русия изпита успешно новата си ядрена крилата ракета "Буревестник"
Италия произвежда над две трети от пастата в ЕС
"Топлофикация" с нов график за спирането на топлата вода в "Дружба" 2
Мъж загина при катастрофа в Пловдивско
Не ни е виновна природата за смъртоносните наводнения в България (ВИДЕО)
Папа Лъв XIV получи уникална икона от български ученици
Професия часовникар: За времето и стрелките на живота
Обедна прогноза
Луд скандал преди дербито Реал Мадрид - Барса
Лудогорец е болен, разградчани остават в отделението
Лудогорец трепери: Левски е длъжен да стане шампион
Мениджърът е бесен на играчите си след издънката на Челси
ЦСКА ще уволни и Христо Янев
Майка на 3 деца иска секс с Винисиус, а той праща пениса си на друга
Седмична нумерологична прогноза за 27 октомври – 2 ноември
Мъдър бюджет: 6 съвета как да спестим за празниците отрано
5 храни, които задължително да премахнете при раздразнен стомах
Нумерологична прогноза за 26 октомври
Протеинови барчета с шоколад и фъстъчено масло
Таро карта за 26 октомври, неделя
Колко варненци празнуват имен ден на Димитровден?
Арестуваха двама заподозрени за обира в Лувъра
Назарян: Държавният глава „копира“ Борисов, явно му е фен
Атанас Атанасов: Разбирам Бойко Борисов защо го е страх от войната в Украйна
Сашка Васева след срещата със смъртта: Искам да бъда щастлива сега
Сачева: Стремежът на ГЕРБ е да запази бюджетният дефицит от 3%
Междузвездната комета 3I/ATLAS не успя да се скрие от космическите апарати
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот