Хаос и напрежение около изселването на украинските бежанци от хотелите по морето. Във втория ден от преместването на жп гарата във Варна дойдоха 78 от очакваните 140 души. Едни се качиха на влака за София с неяснота, други - с надежда, че има къде да намерят подслон от войната.
В курортите по Северното Черноморие коли и автобуси с украинска регистрация патрулират, за да приберат напускащите хотелите украинци. Владилия е стегнала куфарите и заедно със сина си се връщат в родната Одеса. Казва, че ѝ се налага да напусне България по здравословни причини.
"Много сме благодарни, че ни предоставиха покрив над главата. По здравословни причини се налага да се върна, там се водя на отчет, не е безопасно, но се връщам. Ако не беше това, щях да остана в България", разказа тя.
Татяна пък остава у нас, засега обаче - без перспектива. Тя трябва да напусне хотела в Златни пясъци, но няма изисквания къде да отиде. Тук е с детето си и онкоболната си майка.
"Ние ще продължим да живеем тук и след 1 юни. Съжаляваме, че този хотел няма да се включи. Не е безопасно в Украйна, има престрелки, майка ми е болна и не е подходящо да се върнем. Засега не съм търсила работа, защото съм с малко дете. В зависимост от това къде ни настанят, ще си намеря работа", каза Таня.
От 1 юни много хотели в курорта няма да настаняват украински бежанци.
"Няма как в рамките на 15 лв. да осигурим адекватно обслужване и изхранване. В рамките на 40 лв. им осигурихме добро ниво на обслужване", каза управителят на един от хотелите Емилия Костадинова.
С тъга Емилия изпраща украинците от хотела, много от които вече са нейни приятели. 25 остават да работят в хотела. Сред тях е и Татяна, която остава на работа в хотела като камериерка.
"На 1 април започнах да работя тук. Благодаря, че ми помогнаха. И аз ще помогна за туристическия сезон. Досега съм работила на жп гара и съм почиствала домове, няма да е трудно за мен", убедена е Татяна.
А докато украинци си стягат багажа, в хотела пристигна линейка, за да окаже помощ на възрастна жена. Медицинската грижа е и нещото, за което украинците най-много се притесняват, когато бъдат преместени във ведомствените бази.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева по Bulgaria ON AIR .
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ив. Шишков: Магистрала "Хемус" ще е готова до Велико Търново в рамките на мандата
Руската централна банка намали прогнозата си за икономическия растеж за 2026 г.
ИПИ: Всеки бюджет лесно може да е по-добър от гласувания за 2026 г.
Кадър на деня за 25 юли
Как САЩ станаха световната суперсила при втечнения газ
Термометърът – следващият ключов показател, който икономистите трябва да следят
Времето в неделя: Слънчево утро и максимални температури до 33°
"Левски" обърна "Локо" (Сф) с късни голове на Рейналдо и Сержиньо
Дневен хороскоп за 26 юли 2026 г.: Какво да очаквате, докато Луната е в Стрелец
Топ 5 растения за спалня: Зелени оазиси за чист въздух и спокоен сън
Кейти Пери скочи на Белия дом заради неразрешено ползване на нейно парче във военни кадри
Попиляване! Унизиха съперника на Левски преди реванша
Ще отстрани ли ЦСКА Карабах? Историята е почти категорична
Жалко! Лудогорец отпадна от Шампионската лига
Задава се Битката за Варна
Спортът по телевизията днес, 26 юли
Мачовете по телевизията днес, 26 юли
Седмична таро прогноза за 27 юли - 2 август
Нумерологична прогноза за 26 юли
Таро карта за 26 юли, неделя - Висшата жрица
Дневен хороскоп за 26 юли, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 27 юли - 2 август
5 растения за спалнята, които пречистват въздуха и носят хармония
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Честваме паметта на света преподобномъченица Параскева Римлянка
Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър