Не спират трагичните инциденти по родните пътища. Една от основните причини за това е и фактът, че десетки българи шофират под въздействието на алкохол и наркотици. Експертът по пътна безопасност и бивш шеф на "Пътна полиция" Алекси Кесяков посочи в "България сутрин", че много хора са под въздействието на алкохол в нормалния си живот.
"Проблемът "алкохол и наркомания" опира до всички сфери на живота. Това, че са хванали 25 души, означава, че 10 хил. души в този момент управляват под въздействие на алкохол или наркотици. Цялото им обкръжение знае, че тези хора употребяват. Трябва да се обърнем към близките, които знаят, че техните приятели или членове на семейство употребяват, да се постараят да ги възпрат. Спрете ги, защото са застрашени да влязат в затвора или да ходим на погребение", коментира той.
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки отбеляза пред Bulgaria ON AIR, в обществото ни е прието да пием алкохол, когато седнем на масата.
"С алкохол потискаме невротичните си напрежения. Алкохолът е най-достъпният антидепресант. Дрога също може да си купите навсякъде. Имам пациенти, които казват, че са опитвали всякакви видове дрога. Масово младите хора ползват наркотици и алкохол", сподели той в студиото на сутрешния ни блок.
Алекси Кесяков изтъкна, че контролът е краен елемент. По думите му по-строгите санкции имат възпиращо действие, но няма да се променят това, че се създават условия хората да са под въздействието на алкохол и наркотици.
"Контролната система не трябва да е сама на пътя. Алкохолът и наркотиците намаляват възможностите на човек да реагира адекватно. В съчетание със скоростта е равно на самоубийство. Скоростта убива хората. Безопасността на движение е споделена отговорност между участниците и институциите, които формират условията за движение", подчерта той.
Алекси Кесяков поиска да се направи преглед на безопасността на цялата пътнотранспортна система. Дошло е време да направим глобален преглед, навсякъде трябва да се приеме най-доброто, което е направено по света, заяви експертът по пътна безопасност.
Вижте видеото с целия разговор.

Заплашени ли сме от нова криза при цените на храните?
Шимкус от ЕЦБ: Рано е да се каже какво решение ще бъде взето на заседанието през април
Г. Коджаиванов: Внедряването на 6G отваря път към автономни коли и виртуална реалност
Русия е готова да помогне за край на войната с Иран
Експерт: Дългосрочна война в Иран може да преобърне пазара на злато
Къде се намира България на икономическата карта на Европа в момента?
Засилен контрол по пътищата: Десетки санкции за алкохол и наркотици зад волана
Без маркировка и в лоши хигиенни условия: Спряха 808 кг масло край Пловдив
Петя Димитрова е носител на специалното отличие "CEO на 2026" от 15-ото издание на Forbes Business Awards
Матева: Постигнато е съгласие за разпределението на СИК извън страната
Халф на Байерн върна лентата назад: Боли!
Реал Мадрид с офанзива за ас на Ливърпул
Нов звучен шамар: Италия губи домакинството си за Евро 2032?
Легенда зове за "фундаментално преосмисляне" на футбола в Италия
Героят от финала на Мондиал 2014 взе съдбоносно решение
Любо Ганев разкри голямата цел на БФВолейбол
Питка за Цветница
25 знака, че вселената иска да бъдете с определен партньор
Skindred се присъединяват към Hills of Rock 2026
Късметлийски дни през април за всички зодии
Какво се случва с кръвното налягане, ако ядете гъби редовно
Задължителни ястия за Лазаровден
Над 2 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани при пролетната кампания във Варна
Крилете на морето: Как млад архитект вижда бъдеща Варна
"Лазаровден в Екопарк Варна" се отлага за нова дата, вижте кога
10% по-скъпо агнешко за Великден очакват животновъди
Движението по "Хемус" в посока Варна е променено заради аварирал камион
Случаите на морбили в България се увеличават
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран