Искането на "Булгаргаз" за повишение на цената на синьото гориво с 12 процента от ноември е една далечна прогноза. Като наблюдавам движението на цената на природния газ на борсата в Нидерландия, считам, че или изобщо няма да има повишение, или ще е значително по-малко, каза пред журналисти днес председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Смятам, че индустрията и битовите потребители трябва да бъдат насърчени към намаление на потреблението на природен газ и на електроенерия. При намалено потребление, разбира се, в разумни граници, България ще може да мине през зимните месеци без никакви проблеми, каза Иван Иванов. Според последните данни от провежданите търгове, в които "Булгаргаз" участва, можем наистина да се надяваме на поносими цени в следващите месеци в количества, които могат напълно да ни задоволят потреблението, каза председателят на регулатора.
На въпрос на БНТ дали е реалистично да се отнемат свръхпечалбите на енергийните фирми, председателят на КЕВР каза, че това е въпрос към изпълнителната власт. И към момента се отнемат свръхпечалбите на държавните електроенергийни дружества - НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", каза Иванов. Европейската комисия предлага всички потребители на ел.енергия, които не потребяват природен газ, да участват с вноски във фонд, който да подпомага нуждаещите се, а това са дребният бизнес и битовите потребители, уточни председателят на КЕВР.
Сега държавата подпомага небитовите потребители на електроенерегия. Относно потребителите на природен газ няма мерки, заложени в бюджета. Могат да бъдат направени различни предложения за такива мерки, но те трябва да минат през работещ парламент, каза Иван Иванов.
Утре КЕВР ще има открито заседание. На него ще бъде обсъден доклад за актуализация на списък с важни точки и Проект на актуализиран списък с важни точки от газопреносната система на "Булгартрансгаз" ЕАД. Ще бъде разгледан и доклад относно заявление от "Енергама" АД с искане за издаване на лиценз за търговия с природен газ.

Димитър Радев: Фискалната политика трябва да остане дисциплинирана
България е изпратила четвъртото искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост
Защо американският лек суров петрол се търгува по-скъпо от сорта Брент?
LNG танкер и френски контейнеровоз успяха да преминат през Ормузкия проток
Oxfam: Най-богатите хора в света може да укриват от данъци 3,55 трлн. долара
Потопът в Бачково: Откъснат квартал, кал и дървета по улиците
"Галъп": Пет формации влизат в новия парламент
Внимание, скиори: Екстремна лавинна опасност в планините
Пуснаха 40-метрово виенско колело в София – най-високото в България (СНИМКИ)
Хари Кейн се контузи, ще играе ли срещу Реал Мадрид?
Черно море остана без национал
Барселона с нова крачка към Бастони
Тити Папазов със силни думи за Любо Пенев, но намекна и за нещо неприятно
Добра новина за Ливърпул
Задава се звезден трансфер във футбола
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Панели за баня – новият хит в интериора
Поверия за ангелската дата 4/4
Дерайлиралият влак стои близо 6 часа в калта
Осъдиха във Варна чужденка за палеж и унищожаване на чуждо имущество
България изпрати искане за плащане на 900 млн. евро по ПВУ
Хороскоп за 4 април 2026
Студенти от Варна ще участват в състезание по наказателноправни науки
48-годишен мъж от Варненско бе осъден за палеж на чужд имот
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.