Акциите на ДАНС, при които бяха привикани Николай Маринов - Малкия Маргин и Златомир Иванов-Баретата, нямат законови основания, заяви депутатът от ДСБ Атанас Атанасов.
Според него ДАНС се употребява политически, за да се отклони вниманието от спирането на стотици милиони евро за България от ЕС и да се покаже, че "властта тропа оръжие и заплашва някого".
Атанасов смята, че ДАНС трябва да обясни защо тези хора са били призовани.
По думите му, съгласно Закона за ДАНС, задачите на агенцията са свързани с контраразузнаването и с борбата с корупцията по високите етажи на властта.
"Борбата с организираната престъпност е правомощие на МВР. При тази ситуация - "да се пие кафе със Златко Баретата и Маргина", е логично да се попита в коя от тези законови задачи влиза ДАНС", попита депутатът.
И отговорът не се забави: Не сме предлагали на "гостите" си кафе, а единствено чаша минерална вода, съобщиха от ДАНС.
Явно незадоволен от отговора им, Атанасов прикани ДАНС да обяви дали двамата са част от чужди разузнавателни служби.
"Ако са свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта, е нужно да попитаме "кога ще поканят на кафе и министрите, от които са взимали подкупи, или са им давали", добави Атанас Атанасов.
"Казаха ми, че в ДАНС нямат автомати за кафе, дано да са си купили", така шеговито Татяна Дончева от левицата коментира акцията на агенцията.
Според нея друг е въпросът колко от свършената от ДАНС работа ще бъде полезна в последствие.
По думите й срещите са оповестявани, за да бъдат държани медиите в течение и да е ясно, че "ДАНС върши някаква работа".
"Кажете на директора й да си намали съобщенията и той ще го направи с радост", препоръча червеният депутат на журналистите.
"Създадохме ДАНС, за да свърши работа за две пари. Оставете я да си я свърши", завърши Дончева.
Председателят на вътрешната комисия Минчо Спасов пък предположи, че акцията на ДАНС вероятно е заради връзки на Баретата и Маргина с високите етажи на властта.
„Всички знаят, че за тези лица има подозрения за връзки с криминалния контингент, а ДАНС има превантивна дейност и функция, както и функция по разкриване на престъпленията", посочи Спасов.
На въпрос дали е нормално лица като Златко-Баретата и Маргина да бъдат канени на кафе от ДАНС, Спасов отговори, че поканата е била доста настоятелна и вероятно ще има превантивен и дисциплиниращ ефект.

Министърът на туризма очаква летният сезон да бъде сходен с миналогодишния
Никола Бакалов: Облигациите за 310 млн. евро са знак за доверието на международните инвеститори към Fibank
Мирното споразумение с Иран може да отнеме няколко дни, САЩ извършиха нови удари
Ford рестартира програмата си за Европа със седем нови модела
Цената на петрола се колебае след нови американски удари в Иран*
Русия плаши със системни удари по Киев, Украйна връща механизираните атаки на фронта
Демерджиев: Не можем да си позволим повече да губим животите на нашите деца
Климатолог: Идват по-големи бедствия с още повече щети - не сме подготвени! Трябва да се спре изсичането на горите
Намериха живо и здраво 5-годишното дете, изчезнало край Кюстендил
Съдийската комисия спря правата на двама рефери след грубото нарушение в Разград
Севлиево след потопа: Общината се възстановява от най-мащабното бедствие от 1939 г. насам
Африканци разкриха истината около Ето'о и ЦСКА
Ман Сити се преклони пред Пеп Гуардиола
Берое изпадна, а не се знае дали няма и да фалира
Гонзо избесня: БФС спря правата на скандалните съдии подпряли Лудогорец
Още една звезда пропуска Мондиал 2026
Шок! Волфсбург изпадна от Бундеслигата след 29 години
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
Какво търси всяка зодия в живота според астрологията
Горещата вълна във Франция взе седем жертви, пет от тях удавяния
Руски медии твърдят, че България е отказала виза на журналисти за европейско по художествена гимнастика във Варна
Нарушиха желязно правило в емблематична зала в Париж заради Лили Иванова
Грижата за себе си: Тя не е лукс, а основа на пълноценния живот
Министъра на туризма: България е сред най-сигурните държави
Временни промени при влаковете София-Варна на тези дати
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора