Транспортираха родилка в тежко състояние до София с вертолет и "Спартан". Преди дни в Силистра жената е станала майка на близнаци. Операцията беше проведена по разпореждане на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, след искане от Министерството на здравеопазването. Животоспасяващата операция е продължила 3 часа, а към момента тя е в стабилно състояние, съобщи Bulgaria ON AIR.
Малко след като става майка на близнаци в болницата в Силистра, 38-годишната Господинка Господинова получава усложнения и сериозна кръвозагуба. Родилката е с рядката кръвна група 0 отрицателна и това налага транспортирането ѝ от Силистра в София с военен самолет "Спартан". Настанена е в "Майчин дом".
"В момента тя е в стабилно състояние, но не можем да кажем, че рисковете са отминали", заяви директорът на "Майчин дом" - проф. д-р Иван Костов.
Операцията по спасяването на Господинка е разпоредена от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, след искане от Министерството на здравеопазването.
"Благодаря на колегите от Спешна медицинска помощ, които реагираха по най-добрия начин, най-вече на министъра, който организира цялата акция", допълни д-р Костов.
Именно при подобни случаи държавата ще плаща за спешна медицинска помощ по въздух, но не и за използването на медицинските хеликоптери за планинско спасяване, поясни служебният транспортен министър Христо Алексиев.
"При спешна помощ - е безплатно. Медицинската помощ по въздух е различно от търсене и спасяване - това се заплаща. Не можем за всеки загубил се в планината да пращаме хеликоптер, който да го спасява с парите на данъкоплатците", заяви Алексиев.
На този фон България продължава да е единствената страна в Европейския съюз, която няма медицински хеликоптер. Транспортният министър обяви, че се надява България да може да осигури хеликоптери в рамките на близките месеци.
"16 януари е крайният срок за подаване на документи. Надявам се България да може да осигури в близките месеци медицински хеликоптер, за да почне тази дейност", подчерта служебният министър на транспорта.
Обещанията за хеликоптери са от години. А използването на военен хеликоптер за спасителни акции е неудачно, смятат планински спасители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трима представители на Фед изразиха загриженост за инфлацията в САЩ
Европейските фондови борси са в отстъпление на фона на разпродажби във Франция
SOFIX се повиши с 1,6% в сесията и е в подножието на 1400 пункта
Въпреки безоблачното пазарно небе тревогата за АІ инвестициите расте
Парламентът одобри ограничаване на ръста на таксите за платено обучение в университетите
Словакия откри руско шпионско оборудване в трафик камери
Ген. Шивиков като кандидат за вицепрезидент: Слугуваме на Европейската комисия
Д-р Симидчиев: Заглушител няма, а мафията си връща ДДС-то
Велислав Величков, ПП: Изборът на ВСС ще покаже има ли реална промяна
Димитър Петров, ПБ: Иван Демерджиев не е сам в окопната война
Страхотни сблъсъци между колоси в Шампионската лига
Официално! Тотнъм с голям трансфер
НА ЖИВО: ЦСКА – ОФИ Крит, червените с офанзивен състав
Важна новина за феновете на Левски
Гришо ще играе в основната схема на US Open
Халф на Интер заби аржентинска сексбомба + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Пилешко с лимон и чесън със спагети от тиквички
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени
Екскурзията поскъпна за година – българите харчат над 190 евро на човек у нас и 480 евро навън
Средновековната жега: Урок от миналото за климатичните промени
За петък е обявен жълт код за силен вятър във Варна