Парламентът създаде временна комисия по казуса Nexo. Тя трябва да установи всички факти и обстоятелства относно дейността на криптобанкаат и свързаните с нея лица. Трябва ли да бъде променен моделът на финансиране на политическите партии?
"Създадената временна комисия ще е твърде временна и едва ли ще има възможност да свърши нещо по същество. Дебатът се отвори отново и това се дължи на факта, че той никога не се е състоял. Промени се правят на парче, изключително конюнктурно. Нямаме ясна концепция как искаме да финансираме политическите партии", коментира Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията.
По думите му няма контрол как се финансират партиите, а до известна степен има прозрачност, която позволява случаи като този с Nexo да излизат в общественото пространство.
"Държавата няма капацитет да осъществява ефективен контрол. Трябва да се мисли в посока увеличаване на капацитета на държавните органи и ясна система за приоритизиране на контрола върху значимите случаи", подчерта Марков.
"Христо Иванов е прав, тъй като политическа сила не може да бъде държана отговорна, че едно дарение има определен източник. Влизаме в една сива зона - какво точно ще се случи, ако се стигне до ясни доказателства за свързване с незаконен произход на част от тези дарения... Позицията на Иванов и ДБ да изчакат решението на компетентните органи е единствената възможна. Докато не се произнесе прокуратурата, тези дарения все още не са проблем", обясни гостът от Центъра за изследване на демокрацията.
Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК заяви, че има решение на Конституционния съд, което не позволява корпоративни или юридически лица да финансират политическите партии у нас.
"И сега държавата финансира партиите. Размерът на субсидията е вторичен въпрос. Трябва ефективен контрол. В България много пожелателно декларираме за кое колко сме похарчили. Бихме могли да вземем пример от Франция и Германия", каза той пред Bulgaria ON AIR.
Според Цицелков държавните пари трябва да отиват в полезни за обществото дейности. Неоправдано е да се дават така едни пари, смята гостът и посочи, че добрата практика би трябвало да върви в посока да стимулираме партиите да се самофинансират, а държавната субсидия да е вторично финансиране.
"В България нямаме закон за лобизма, в развитите демокрации няма държавна субсидия. В Германия има позитивно заобикаляне на правилата - там големи корпорации дават пари за идеи за развитие", даде пример Цицелков.
Грешка е да се фокусираме само върху финансирането на политическите партии, обобщиха двамата гости в студиото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
Времето в събота: Топло, ветровито и с опасност от бури
Църковен празник на 16 май - традиции, обичаи и народни вярвания за късмет и благополучие
4 зодии ще получат силен знак от Вселената на 16 май 2026
Рецепта за точена питка с плънка от сирена
ЦСКА е най-големият гранд на България
Резил! Вили Вуцов яде здрав бой в Сандански
Евелин Макрай
За Левски – чест, за ЦСКА – Европа
Бивша звезда на Левски отново при "сините"
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си