"Решението да не приемем еврото от 1 януари беше очаквано. Знаехме, че инфлацията е твърде висока през последните месеци. Бяха положени усилия, но не успяхме”, коментира изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев Ганев пред Нова телевизия.
Според икономиста Виктор Папазов преждевременното влизане в еврозоната ще доведе до обедняване на българския народ и сериозни проблеми. По думите му приемането на еврото няма нищо общо с кредитния ни рейтинг.
„От референдума за влизането в еврозоната има смисъл. Принципна е позицията, че трябва да се пита народът дали трябва да се откажем от националния си суверенитет. Не може едни политици, които не хаят и не знаят какво правят, да взимат решение по толкова важен въпрос. Министър Велкова, преди да се занимава с конвергентните доклади, да беше написала доклад за рисковете от влизане в еврозоната. От доклад на БНБ се вижда, че нито сме готови за тази стъпка, нито ще има ползи за страната ни”, заяви Папазов.
„Ето какво стана през последните 5 години: Имаше усилие да влезем в чакалнята. После се оказа, че трябва да подадем писмо с намерение и да изпълним определени ангажименти, включително да влезем в банковия съюз. Оказа се, че това писмо ще отнеме 2 години. На втората година влязохме в чакалнята. След това стояхме още 2 години. Сега отново подобно на писмото, няма да стане по най-бързия начин. Ние сме в технически доклад”, уточни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Министърът на туризма очаква летният сезон да бъде сходен с миналогодишния
Никола Бакалов: Облигациите за 310 млн. евро са знак за доверието на международните инвеститори към Fibank
Мирното споразумение с Иран може да отнеме няколко дни, САЩ извършиха нови удари
Ford рестартира програмата си за Европа със седем нови модела
Цената на петрола се колебае след нови американски удари в Иран*
Русия плаши със системни удари по Киев, Украйна връща механизираните атаки на фронта
Мирът като фасада: Защо САЩ и Иран едновременно преговарят и се нападат
Демерджиев: Не можем да си позволим повече да губим животите на нашите деца
Климатолог: Идват по-големи бедствия с още повече щети - не сме подготвени! Трябва да се спре изсичането на горите
Намериха живо и здраво 5-годишното дете, изчезнало край Кюстендил
Африканци разкриха истината около Ето'о и ЦСКА
Ман Сити се преклони пред Пеп Гуардиола
Берое изпадна, а не се знае дали няма и да фалира
Гонзо избесня: БФС спря правата на скандалните съдии подпряли Лудогорец
Още една звезда пропуска Мондиал 2026
Шок! Волфсбург изпадна от Бундеслигата след 29 години
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
Какво търси всяка зодия в живота според астрологията
Варна отбелязва Световния ден без тютюнопушене с поредица от инициативи
Горещата вълна във Франция взе седем жертви, пет от тях удавяния
Руски медии твърдят, че България е отказала виза на журналисти за европейско по художествена гимнастика във Варна
Нарушиха желязно правило в емблематична зала в Париж заради Лили Иванова
Грижата за себе си: Тя не е лукс, а основа на пълноценния живот
Министъра на туризма: България е сред най-сигурните държави
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора