Измамниците в интернет стават все по-активни. Те атакуват на случаен принцип социалните мрежи и електронните пощи с предложение за участие в измама с цел да получите милиони.
Радина е студент по журналистика в Университета за национално и световно стопанство. Преди седмица получава съмнително съобщение в Instagram, в което ѝ предлагат да бъде съучастник във финансова измама.
"Получих съобщение в социалните мрежи - човекът отсреща се представи като регионален директор на конкретна банка в чужбина. Ставаше въпрос за непотърсен депозит. Идеята му беше да се представя за наследник на покоен клиент, защото споделям неговата фамилия и след това, като се извърши процедурата, да си разделим парите наравно", разказа Радина пред Bulgaria ON AIR.
Разглеждайки профила, от който е получила съобщението, тя се усъмнява дали това не е опит да бъде измамена. Експертът по киберсигурност Красимир Коцев преди дни също получава подобно съобщение във Facebook.
"Очевидно е, че този имейл е фалшив, никой няма да ми даде пари безплатно. Ако някой наистина много настоява да ви даде едни пари или златни кюлчета безплатно, то накарайте този някой да ви изпрати личен документ, с който да се идентифицира, направете видеоразговор с него, поговорете с някого, който е по-осведомен от вас и разбира от тези неща, да ви даде съвет", коментира Коцев.
Онлайн измамите в социалните мрежи зачестяват.
"Към днешна дата TikTok, Instagram, Facebook се използват активно за достъп до жертвите на хакерите, като всъщност целта е те да не могат да разберат, че зад този профил всъщност стои злонамерен човек", посочи експертът.
Киберизмамниците подбират на случаен принцип жертвите си, макар и съобщенията да изглеждат на пръв поглед персонализирани. Те често имат граматични грешки, защото текстът е генериран чрез софтуер.
Социалните мрежи са примамливи за измамниците, защото там могат лесно да създават безброй фалшиви профили, без да потвърждават самоличността си и да достигат бързо до хиляди потребители.
"Обикновено в тези профили няма да видите снимки с техни приятели от различни събития и мероприятия, няма да видите легитимни публикации на стената им, например с коментари от реални хора. Отваряйки профила, много често ще видите, че там няма снимки или почти няма снимки, профилът е с много странно име, изглежда сякаш този профил е създаден току-що", обясни Коцев.
Името и домейнът на адреса невинаги са достатъчни доказателства за потвърждаване легитимността на потребителя, а механизмът за защита на електронните пощи и социалните платформи отнема време да премахва профилите на измамниците. За защита на данните в профилите ни Коцев съветва често да сменяме паролите си.
Вижте повече в репортажа на Димитър Минчев.

Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната