„До 5 години оплакванията ни, че имаме много лечебни заведения, няма да съществуват, защото 1/3-та от болниците ще се самозакрият, тъй като няма медицински сестри”. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров пред Нова нюз.
Той уточни, че от всички професионалисти по здравни грижи най-тежко е положението при сестрите. „За разлика от тях, при лаборантите няма недостиг, а средната възраст е около 40 години. Явно престижът на медицинската сестра през годините рязко е паднал“, посо чи д-р Маджаров.
Според него голям проблем е не само, че няма желаещи да учат за това, а и дори тези, които учат за медицински сестри, след дипломирането си работят нещо друго. „Важно е да се осъзнае, че трябва да се започне да се работи веднага по този проблем“, категоричен е шефът на БЛС.
По думите му над 1/3 от сестрите и над 25% от лекарите в момента са над 65-годишна възраст.
„Нужна е коренна промяна в мисленето на министерствата на финансите, здравеопазването и образованието. Трябва да има допълнителни средства, които да бъдат отпуснати за повишаване на приема на такива специалисти и за обучението им изцяло на държавна издръжка, като по този начин бъдат задължени да работят и в страната. Второ – задължително трябва да се приемат законови механизми за гарантиране на минимални възнаграждения. Не може всеки директор да решава сам колко да даде минимално. Може да решава за бонусите, но минимумът трябва да е подсигурен за всеки, който работи като млад лекар или медицинска сестра. Това са две неща, които ако не се направят веднага, ще задълбаем още повече или политиците да ни признаят с какво смятат да заменят професионалистите по здравни грижи“, категоричен беше д-р Иван Маджаров.
В момента 79 % от професионалистите по здравни грижи са готови за протест, защото повечето работят на две места и по близо 80 часа седмично, но получават дори под минималния праг от 1500 лева, договорен в Колективния трудов договор.

Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Тръмп: Без дивиденти и обратно изкупуване на акции при отбранителните компании
Компаниите криптотрезори се разминаха с удар от доставчика на индекси MSCI
Н. Стойков: Под 50 долара за барел може да падне цената на петрола при по-дълбоко дъно
Химическата индустрия в Германия търси изход от кризата
Ферментиралите храни са полезни за червата и стомаха
Червен код за валежи в община Крумовград: Обявиха 8 януари за неучебен
Късна емисия
Лидерите на българския автомобилен пазар за 2025 г.
Петзвездна Барселона избърса пода с Атлетик Билбао
Звезда на Реал Мадрид удари рамо на Винисиус
Венци Стефанов с голяма новина за Славия
Дузпата на Турицов остави отпечатък върху ЦСКА
Людовика Павани
Ливърпул избра Юго Екитике за №1
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.