Министърът на енергетиката Румен Радев смята, че в едно от находищата в блок „Хан Аспарух“ има вероятност да започне добив на природен газ.
„Първите сондажи не удостовериха наличието на залежи. Но смятаме, че в едно от находищата има вероятност за добив на природен газ в обем на 5 млрд. куб.м.“, каза енергийният министър пред бТВ.
Министър Радев заяви, че тук въпросът не опира само до добива. Страната ни трябва да разполага с добра инфраструктурна свързаност – газопроводи, електропроводи, транспортни коридори – всичко това взето заедно ще осигури на българите един по-висок стандарт на живот.
На въпрос дали „Булгаргаз“ ще започне дело срещу „Газпром“ заради спирането на газовите доставки през април миналата година, министър Радев каза, че в момента „Булгаргаз“ работи с една от водещите кантори по въпроса, като се разглеждат различни варианти. В същото време той припомни, че тук нещата са много зависими от положението на друга компания – „Булгартрансгаз“, която остава водещ оператор на „инфраструктура, през която преминават значителни газови потоци“.
„България е пълноценен европейски партньор и трябва да се държи именно като такъв. Ние като семейство, ако имаме план за рестрикции, трябва да го спазваме“, категоричен е енергийният министър по отношение на доставките на руски природен газ.
Според него продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ на Украйна не трябва да бъде самоцелна. Той не изключи възможността част от това оборудване да са използва от 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“. „Трябва да търсим максималната полза за страната“, каза министър Румен Радев.

Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век