Износът на лекарства от страната да се спира, когато наличностите от даден продукт паднат под 100% от необходимите за задоволяване на вътрешното потребление за срок от 1 месец. Това предвиждат промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина, публикувани на сайта на МЗ за обществено обсъждане. За сравнение сега прагът за спиране на износа е когато наличностите паднат под 65% от необходимото за гарантиране на вътрешните потребности. Освен това се променя и базата, въз основа на която се изчислява средномесечното потребление: периодът да е 12 вместо 6 месеца, за да обхваща сезонните колебания. Увеличава се и самият списък с медикаменти, чиито количества ще бъдат наблюдавани.
Припомняме, това са текстовете, които изготви и предложи служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев за справяне с проблема с недостига на лекарства у нас. Въпросът е защо сегашният екип на МЗ се бави два месеца и не успя да предложи вече изготвен законопрокт преди лятната ваканция на депутатите.
Предвижда се в списъка за забрана на износа на лекарствени продукти да се включват и медикаментите, за които е подадено уведомление за планирано временно или постоянно преустановяване на продажбите, уведомление за преустановяване на продажбите на лекарствения продукт в резултат на непредвидими обстоятелства, както и лекарствата, включени в списъка за специфичен недостиг, публикуван на интернет страницата на Европейската агенция по лекарствата, които са включени в Позитивния лекарствен списък.
Търговците на едро пък ще трябва да предоставят на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) чрез СЕСПА информация за физическите и юридическите лица, които са получили лекарства от тях чрез търговците на дребно. Въвеждат се и законови задължения за притежателя на разрешението за употреба да предоставя на ИАЛ чрез СЕСПА уведомленията за количествата лекарствени продукти, включени в ПЛС, които е планирал да достави, както и по какви причини временно ще се спират или забавят обявените доставки.
Друга промяна, която се предлага, е в случаите на установен недостиг на конкретен медикамент да се прилага съкратена административна процедура по издаване на разрешението за извършване на паралелен внос, като това вече ще става за 14 дни.
В законопроекта се завишават и глобите за всички участници по веригата на лекарствоснабдяването, които не спазват правилата, като са предвидени и принудителни мерки. Например контролните органи да могат запечатват обекти и да забраняват достъпа до тях.
На среднощното си заседание вчера пък депутатите от парламентарната здравна комисия задължиха проф. Христо Хинков в най-кратък срок да направи промени в Наредба 4, с които да се разшири обхватът на лекарствата, отпускани с е-рецепта. Мярката, чиято цел е да се преодолее недостига на медикаменти, беше предложена от проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС и подкрепена от доц. Васил Пандов от ПП-ДБ. Председателят на комисията проф. Ангелов напомни на проф. Хинков, че ако има паралелен износ, за какъвто алармираха експерти, и в същото време няма лекарства за българските пациенти, то здравният министър трябва със заповед да забрани този износ временно. „Да, има европейска директива, но няма как да се страхуваме, че ще бъде наложена санкция на страната ни, когато българските пациенти са оставени без животоспасяващи лекарства. Разбирам, че ще има недоволни от такава заповед, но това не е работа на министъра, неговата работа е да защитава интересите на гражданите“, заяви проф. Ангелов.
Депутатите решиха още до 18.00 часа на 10 август министърът на здравеопазването заедно с управителя на НЗОК да издаде указания на личните лекари как да действат във връзка с липсата на 6-компонентната ваксина за бебета „Хексацима“. Освен това проф. Хинков ще трябва всяка седмица да предоставя информация за липсващите лекарства.

Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Рецепта от тефтера на баба: Тиквички с ориз
Сериозен финансов успех за 3 зодии на 5 юли 2026 г.
Спане без възглавница: Ползи, рискове и за кого е подходящо
Санитарен самолет транспортира пострадалото на атракцион в Ахелой момче
Секси футболистка натири гаджето заради Португалия - Хърватия + СНИМКИ
Мбапе вкара от дузпа и прати Франция на 1/4 финал на Мондиал 2026
Спортът по телевизията днес, 5 юли
Мачовете по телевизията днес, 5 юли
Драма! Гришо продължава на “Уимбълдън” след трилър
Ас на Ферари чака дете от секси маце + СНИМКИ
Нумерологична прогноза за 5 юли
Урея в козметиката за крака – при напукани пети и мазоли
Нискокалорични мъфини
Таро карта за 5 юли, неделя
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Поверия за ангелската дата 7/7
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“