Конфедерацията на българския туристически бизнес и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще съдят "Активни потребители" след скандала с пробите на морската ни вода. А Българска асоциация на заведенията категорично застава зад тази идея.
"Недопустимо е това, което се случи юли и август. А това, което продължава да се случва сега, минава абсолютно всякакви граници. Ние че не си харесваме нашето - да, никога не го харесваме, и държавата не си харесваме, и политиците не си харесваме. Сега вече и туризма, и природата не си харесваме. Но това, което се случва в момента, е безпрецедентно. В средата на най-краткия сезон се появява една неправителствена организация с едно изследване, което е абсолютно недоказано", каза председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
Той потвърди, че вече има и отменени резервации.
"Има от Слънчев бряг, Поморие, Златни пясъци, Приморско - хора се обаждат притеснени и си отменят почивката. Началото на септември ще разберем какви са щетите. Министерството на здравеопазването излезе със становище, РСИ излезе със становище, Министерство на околната среда и водите излезе със становище - всички лицензирани институции, които следят, излязоха със становище, че няма такова нещо, ние разпространяваме новина на някакво НПО, което се е взело много насериозно", допълни Алибегов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Председателят на Българската асоциация на заведенията е на мнение, че организацията е взела пари от друга държава с цел уронване на престижа.
"Защо някой систематично ще иска да уронва българския бизнес и имиджа му по този начин? Това е атака срещу България. Тук не става въпрос, че това заведение не е вкусно или този хотел не е хубав, тук излиза едно НПО и казва: "Недейте да ходите на българското Черноморие, защото има замърсяване 40 пъти над нормата". Вие като го чуете това ще отиде ли на море с детето си? Ще отидете, но в друга страна. Това е на база на някакво си изследване в нелицензирана лаборатория, нищо общо със Софийския университет, както първоначално се каза", възмути се той.
Алибегов попита защо прокуратурата не се е самосезирала веднага.
"Ще осъдим това НПО със сигурност, ако се вземат пари - ще ги дарим за някоя кауза. На тези хора мястото им е в затвора. От взрива в "Нова Каховка" започна атаката за българското Черноморие. Ние се борим за ежедневни проби, кой ли не излезе да направи проби и да каже, че няма нищо. Единствено сме разочаровани от Министерството на туризма - 5 дни след този скандал те не са излезли със становище", подчерта той.
От думите му стана ясно, че в България почти няма руски туристи, но в Гърция е пълно.
Ричард Алибегов поясни, че в ПВУ пък туризмът изобщо не присъства.
"Хората могат да навсякъде, но при нас не е така, както се твърди", категоричен е той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес услугите в България бележат над 5% ръст за година към октомври
Оборотите в търговията на дребно у нас се понижават през ноември
Покупката на електронна винетка става бързо и лесно през My Fibank
Ще изчезнат ли европейските ски курорти заради затоплянето на климата?
Българският стартъп Payhawk търси оценка от 2 млрд. долара в нов кръг от финансиране
Инфлацията в Швейцария се ускорява за първи път от пет месеца
Григор Димитров отпадна на осминафиналите в Бризбън
Историята на първата българска банкнота с номер 000001 и къде може да бъде видяна
Прави ли еврото пътуванията в Европа по-лесни за българите?
Позорна загуба за Гришо в Бризбън
Лудо старче: 41-годишният Казийски съсипа Галатасарай с 26 точки
Байерн е гладен и следващите дни ще решат целия сезон
И Бенфика ли ще го изгони? Моуриньо плюе играчите си
Мой Пара напусна Септември заради испански слабак
Зографски след историческия скок: Липсваше ми стабилност!
Емоционалният товар: невидимата работа, която жените вършат
Зимни бюти съвети: как да не „изсъхнем“ през зимата
5 десерта без захар и без печене
Рози от салам – вкусна декорация за мезе
Какво се прави на Бабинден
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Солидно почерпен шофьор се заби в дърво
Сняг вали в близо половината области в страната
Зверско убийство в крумовградско село
Община Варна възложи обработването на основните улици и булеварди срещу заледяване
НВО по математика в 7 клас няма да включва задачи с елементи от природните науки
Температурата във Варна спадна рязко за 2 часа
НАСА се готви за две излизания в открития Космос
Видео показа странен кратер на Марс във формата на пеперуда
Инструмент на МКС наблюдава непознат феномен на 88 км над Земята
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта