На 6 септември се навършват 138 години от едно от най-значимите събития в новата българска история - Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Това е една от най-паметните дати в българската история. През есента на 1885 година България защитава правото си да си върне земята, която ѝ принадлежи.
Премиерът Николай Денков ще поднесе венец и ще се включи в честванията пред мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг. Тържествената церемония ще се проведе на бул. „В. Левски“ № 81 в София от 11 часа. Точно в 12 часа пред Президентството ще има и тържествена смяна на караула.
С богата програма Пловдив чества 138 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и празника на града. Президентът Румен Радев ще вземе участие в тържествената церемония по отбелязването на годишнината. Кулминацията на честванията е тази вечер с тържествената заря-проверка на площад „Съединение", съобщиха от община Пловдив.
Отбелязването на годишнината от Съединението и празника на Пловдив започват в 10:00 часа с тържествен молебен, отслужен от Пловдивския Митрополит Николай, в Катедрален храм „Света Богородица". В 11:30 часа ще бъдат положени венци и цветя пред паметната плоча на майор Райчо Николов, която се намира до Римския стадион на главната улица в града. Празничната концертна програма започва в 12:00 часа с участието на Биг Бенд Пловдив с диригент Николай Гешев. Концертът ще се състои на ул. „Иван Вазов" в отсечката между ул. „Авксентий Велешки" и ул. „Кръстьо Пастухов".
В 12:00 часа кметът на града Здравко Димитров и председателят на Общински съвет - Пловдив инж. Александър Държиков ще връчат отличието „Почетен гражданин на град Пловдив" на джаз музиканта Огнян Видев и актьора от Драматичен театър Пловдив - Стоян Сърданов. Церемонията ще се състои в зала „Съединение" на Регионалния исторически музей – Пловдив.
Участниците в 48-ят Международен маратон „Съединение“, чието начало е площадът в град Съединение, ще бъдат посрещнати в 12:00 часа на площад "Съединение" в Пловдив. Спортното мероприятие променя маршрутите на 11 градски автобуса и спира движението на моторни превозни средства по булевардите "Васил Априлов", от табелата за начало на град Пловдив при входа откъм Голямоконарско шосе до кръстовището е бул. „Шести септември“ и по "Шести септември" до кръстовището с бул. „Цар Бис III Обединител“.
Възстановка на събитията от 6 септември 1885 година от комитет „Родолюбие" ще се състои в 18:30 часа на площад „Централен", пред Военния клуб. По повод празника ансамбъл „Тракия" и Гвардейският представителен духов оркестър ще представят на пловдивчани и гости на града съвместен концерт на Античния театър от 19:00 часа.
Тържествена заря-проверка ще започне в 20:30 часа на площад „Съединение". В 20:45 часа президентът Румен Радев ще произнесе слово по повод празника. На гражданите, които желаят да присъстват на мероприятието, достъп до зоната за сигурност ще бъде осигуряван след 18:30 часа през три пункта за проверка: на бул. „6-ти септември" и ул. „Димитър Цончев" (при сградата на Прокуратурата); при бул. „6-ти септември" и ул. „Св. Климент" (при подлеза) и при бул. „6-ти септември" и ул. „Петко Каравелов" (до ДЗИ-Пловдив).
Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, фойерверки и други пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван. За времето от 16:00 ч. до 22:30 ч. се въвежда забрана за използването на безпилотни летателни системи (дронове) в зоната на провеждане на мероприятието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Sony Pictures Entertainment съкращава стотици служители
С. Несторова: Реформата в пенсионното осигуряване отваря вратата за частни инвеститори
Тръмп-младши опитва да заздрави връзките си с Балканите с посещение в Босна
Производството на ОПЕК е отбелязало най-резкия си спад от десетилетия насам
Войната в Иран отведе цените на руския петрол до 13-годишен връх
Иран блокира свободното ползване на интернет до края на войната
Късна емисия
Страната става сметище: Преливащи кофи с боклук и отвратителна миризма
Грандиозен финал на Etropole Tournament 2026 със стотици деца и звезди на футбола
Земетресение с магнитуд 4 разлюля Югозападна Турция
Напуска ли ПСЖ заради Реал или арабите? Витиня изплю камъчето!
Почина големият Мирча Луческу
Бразилия реши съдбата на Карло Анчелоти
Аномалии: Флик очаква "5 от 6" срещу Атлетико да е "нещо много различно"
БФС взе решение за головете в Добрич
ЦСКА ще бие Левски с 2-3 гола и Лудогорец ще стане шампион
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето
Инструмент на НАСА за търсене на вода ще изследва Южния полюс на Луната