В навечерието на празника на София столичните фенове на автомобилния спорт ще бъдат свидетели на едно от най-грандиозните събития "Писта София". Тази година то ще бъде в подкрепа на кампанията "Ден без загинали на пътя" и популяризира мотото "Остани жив. Пази живота".
"Писта София" е кръг от Националния шампионат по затворен маршрут, където се състезават професионални пилоти. Това е събитие, чрез което искаме да покажем на всички как в максимално обезопасени условия всички могат да се движат с доста по-високо темпо, отколкото е регулярното, което е по улиците на България", каза председателят на Комисия "Рали" към Автомобилната федерация Пламен Иванов в студиото на "България сутрин".
"Над 40 от най-добрите екипажи също ще са на трасето, така че през съботния ден се надявам да стане един празник на спорта. Искаме да покажем на шофьорите, че има специално обособени трасета, по които могат да се движат бързо - над стандартно определените от закона скорости. Нека не превръщаме пътищата в писта", допълни Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.
А семейства с деца също ще могат да покажат уменията си.
"Дрифт такси" пък е част от шоу елементите в състезанието и част от феновете, които ще присъстват, ще имат възможност да се качат в автомобил, който доста по-атрактивно да премине през трасето и така да придобият представа какво представлява движението с висока скорост", разкри Иванов.
По думите му новите автомобили стават все по-мощни, но и с все повече системи за безопасност.
"Но и не дават реална представа за скоростта. Младите хора все повече се предоверяват на новите автомобили и това много често води до ситуации, които са и с фатални последствия. Нека премисляме ситуациите и тези 5 минути, които гоним, невинаги са най-важното нещо. Личният пример на по-възрастните е нещо, което трябва да се следва", настоя гостът.
Пламен Иванов е на мнение, че мярката, която правителството въведе за мощността на автомобилите, управлявани от младите шофьори, ще бъде работеща.
"Безопасността на движение при децата е изключително важна. Повече от 30 години реализираме акцията "Децата тръгват на училище, да ги пазим на пътя", за нас тя започна малко по-рано, а не от 15 септември. От началото на месеца до края на октомври ще се включваме активно във всички мероприятия, които са свързани с осигуряване на безопасността в районите на училищата и детските градини. Основната ни задача беше да проверим състоянието на пътните знаци и пътните маркировки", съобщи главен инспектор от Отдел "Пътна полиция" Мария Ботева пред Bulgaria ON AIR.
Тя отбеляза, че през днешния празничен ден автомобилите на полицията ще бъдат с включена светлинна сигнализация и това ще продължи почти до края на деня.
"Един от ефектите, който целим, е хората да бъдат по-внимателни и да се оглеждат по-често, както и да дават предимство. Изключително важно е, когато децата се движат пеша, да използват площите, които са предназначени за тях", коментира още комисар Ботева, като апелира пешеходците да внимават при пресичане и да не се разсейват с телефоните си.
"Електрониката е предпоставка за едно голямо разсейване на водача, пешеходци и велосипедисти. Носенето на слушалки е най-сериозният фактор, който разсейва абсолютно всички участници в движението. Те, пренасяйки се в друг свят, не са активни и са предпоставка за проблеми. Приветствам разговорите в тази посока, че всички, които са в автомобила и са спътници на водач, който е употребил алкохол или наркотици, са съучастници в неговите действия. Те също трябва да носят отговорност", категоричен бе Пламен Иванов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SK Hynix обмисля потенциално листване за 10 млрд. долара в САЩ
На 31 март започват изложенията ТЕХНОМЕБЕЛ и ЕКСПОМЕБЕЛ
Австралия и ЕС подписаха историческо споразумение за свободна търговия
Украйна удари военни бази в Крим, Русия извърши поредна атака с дронове и ракети
С възхода на автономните коли се появява един фундаментален проблем
Кадър на деня за 23 март
Защо в един час има 60 минути - причината е на 5000 години
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Шоубизнесът в Турция е в траур заради смъртта на известен певец и продуцент
Липсата на руски туристи в Близкия изток разтревожи ОАЕ, Оман и Катар
Радев: Не могат да изпреварят "Прогресивна България", въпросът е с колко ще победим
Ивайло Чочев влезе в елитен клуб
Наливат милиони в Левски!
Посочиха стълба на Левски в битката за титлата
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро на Ботев Пловдив
Левски продава две от големите си звезди
Реал Мадрид готви шеметен трансфер
Пайети и минимализъм от Miu Miu за есен-зима 2026-2027 (+Снимки)
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър „София“ подарява -50% отстъпка за 27 март – Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Преди 825 години Цар Калоян освобождава Варна
Има 200 хиляди избиратели повече за изборите през април, отколкото е населението в страната
Дрон се разби в Литва, правителството свиква Комисията по национална сигурност
Съдът дава ход на делото срещу Благомир Коцев
„Алфа Рисърч“ и „Маркет Линкс“: 54% от българите излизат да гласуват, Радев отново води
Таро хороскоп за седмицата: Някои зодии ще усетят прилив на увереност и мотивация
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот