Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,994 на сто до 2,188 пункта.
Равнището на ИТЦ в началото на годината беше 2,316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г. Обикновено цените на храните са най-ниски през лятото - и то заради сезонното поевтиняване на плодове и зеленчуци.
Плодовете и зеленчуците, които се проследяват от Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ), поскъпват през седмицата. Единствено морковите и зрелият лук кромид от внос поевтиняват - с 6,1 на сто до 1,23 лева за килограм и с 5,2 на сто до 1,47 лева за килограм.
Тази седмица дините поскъпват с 11,7 на сто до 0,86 лева за килограм, а пъпешите с 8,5 на сто до 1,53 лева за килограм. Ябълките от внос прибавят 0,5 на сто до 2,04 лева за килограм. Бананите поскъпват с 1,1 на сто и се търгуват по по 2,76 лева за килограм, а лимоните - с 2,4 на сто до 3,03 лева за килограм. За първа седмица от ДКСБТ проследяват и цената на гроздето, което поскъпва с 0,4 на сто в края на седмицата до 2,47 лева за килограм.
Картофите повишават стойността си с 3,1 на сто до 1,35 лева за килограм, зелето - със 7,5 на сто до 1,15 лева за килограм. Цената на доматите (оранжерийни) също се покачва - с 9,3 на сто до 2,95 лева за килограм, както и на оранжерийните краставици – с 4,4 на сто до 2,82 лева за килограм. Зелените чушки поскъпват с 3,7 на сто до 1,68 лева за килограм, а червените чушки - с 0,5 на сто до 2,20 лева за килограм.
Кравето сирене поевтинява с 0,8 на сто до 11,16 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поскъпва минимално с 0,1 на сто и се продава по 17,30 лева за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поскъпва с 1,9 на сто и кофичка от 400 г. се купува за 1,10 лв. Прясното мляко (3 процента масленост) отстъпва с 1,9 на сто и се продава по 2,09 лева за литър.
Пилешкото месо поевтинява с 1,1 на сто и се предлага по 6,44 лв. за килограм.
Яйцата (размер М) и тази седмица се купуват по 0,32 лева за брой на едро.
Оризът поевтинява с 3,1 на сто и се търгува по 3,12 лв. за килограм. Лещата спада с 2,9 на сто до 4,04 лв. за килограм в края на седмицата, а зрелият фасул - с 1,5 на сто до 3,92 лв. за килограм.
Захарта поскъпва с 0,8 на сто и се продава по 2,45 лв. за килограм, а брашното тип 500 - с 2,9 на сто до 1,44 лева за килограм. Цената на олиото се покачва с 2,1 на сто и то се търгува по 2,98 лв. за литър в пластмасова бутилка, а на кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1,2 на сто до 2,57 лв. за брой.
(БТА, Анелия Цветкова)

Марк Рюте - мост между европейците и Доналд Тръмп
Страните от Залива може бързо да възстановят някои щети от конфликта в Близкия изток
Бесент: САЩ няма да разчитат на благоволението и козовете на чужда страна
Бизнесът в България очаква бюджет без увеличение на данъци и осигуровки
Бюджет 2026 предвижда 5,7% дефицит и нов дълг до 30,1% от БВП до края на годината
Binance ще направи нов опит да остане в ЕС
Кабинетът "Радев" въвежда осигуровки за държавните служители, поскъпване на винетките
В Халкидики забраняват "резервирането" на плажове с чадъри
Изведоха от реанимация едно от децата, ранени в катастрофата в Горна Оряховица
Стефано Сенси е новото попълнение на ЦСКА
Здравното министерство започва проверка на поръчката за Националната детска болница
Шампионът Боде Милър отрича обвиненията след арест за наркотици
Питър Шилтън прости на Марадона 40 години след скандалния гол с Божията ръка
Той беше звезда на Левски, а сега ще играе за Ботев Пловдив
Спартак Варна привлече бивш футболист на Бенфика и Дженоа
Инес Хелене
Гранд в Турция направи голям трансфер
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Радев: Българската екзархия в Истанбул е ключова за съхраняването на националната идентичност
Нестеров стигна четвъртфинал в Пловдив
Палмите в центъра на Варна са сред най-студоустойчивите растения в света
Страхотно! Волейболните национали удариха световния шампион Италия
Гълъб Донев: Приходите отдавна са изостанали спрямо разходите
Затварят училища и туристически обекти заради рекордните жеги в Европа
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект