Образованието е една от най-добрите инвестиции, а съчетано с практически умения в реална работна среда, е безценно. В основата на Лятната академия на А1 е желанието на компанията да напътства, но и да дава поле за изява на младите таланти. Тази година в Академията се включиха 20 студенти и ученици, които бяха поканени заради отличното си представяне в събития и форуми във водещи университети в страната, на които А1 е партньор. Програмата има за цел да ги срещне с ментори-експерти в различни области, които да им помогнат да придобият опит и професионални умения.
Ето какво споделят някои от участниците за преживяването си в петото издание на Лятната академия на А1:
„Страхотно е да имам възможността да видя как функционира една голяма компания като А1, да се сблъскам с някои от предизвикателствата, с които отделите се справят ежедневно. Всичко това е наистина ценно изживяване. За мой късмет, съм част от работата по международен проект, макар и за 3 месеца. Възможността да участвам в нещо толкова мащабно и интересно, е най-големият ми мотиватор, за да съм част от програмата.“ – споделя Злати Касабов, специализант в направление "Мрежа и услуги". Той ежедневно е ангажиран с разнообразни дейности и обучения, но основната му задача е да тества работата на NGIN (Next Generation Intelligent Network) с различни сценарии. Всичко това прави докато непрекъснато поддържа контакт с колегите си от А1 Груп.
За да могат младите таланти да покажат пълния си потенциал, екипите, от които стават част, имат важна роля за това те да се чувстват спокойни. Злати казва така: „Екипът е страхотен! Изключително дружелюбни хора, които са готови да помагат във всяка ситуация! Забавляваме се, работим, учим и времето минава неусетно! Изключително съм доволен, че избрах да стана част от Лятната академия на А1.“
На въпроса какви практически умения очаква да придобие, Злати споделя: „Очаквам да усъвършенствам уменията си за работа в екип. Също така, бих искал да имам възможността да работя със софтуер за изкарване на графики за “success rate“ и анализиране на данните и разчитане на детайлен анализ на комуникацията в мобилната мрежа “trace”.“ За да може Злати да изпълни поставените си цели, той има нужда от ментор, на когото да разчита.
Да си ментор в Лятната академия на А1 е предизвикателство, но и призвание. „Винаги приемам стажантите с отворено сърце, защото вярвам, че в този живот човек само може да дава. Наблюденията ми са, че голямата част от младите хора, които започват стаж в А1, след това продължават на постоянна позиция в компанията и се развиват в избраната от тях професионална област“, споделя Емил Чаушев - старши инженер в направление "Мрежа и услуги", дирекция "Конвергентна мрежа и услуги". В рамките на програмата той има възможността да работи със студенти още преди да са започнали специализация. Най-голямото предимство за менторите е изграждането на трудови навици у младежите, които ще им бъдат от полза в професионалния им път. Ползата за участниците - могат да се докоснат до реална бизнес среда и да видят всичките ѝ проявления, така че да усетят какво им е интересно и да изберат специализацията си в университета.
„Ученик“ на Емил в програмата е Владимир Бойчев, който иска да научи нещата, които ще го мотивират всеки ден да работи с желание и интересът му към професията да не стихва. Той иска с тези знания някой ден да създава собствени разработки и проекти. Владимир споделя: „По този начин ще се чувствам все едно нямам нито един работен ден, защото ще върша всичко с удоволствие.“ Проектите в компанията описва по следния начин: „Те са разнообразни и от тях може да се научи много. Не са нито лесни, нито трудни. Просто трябва да има желание и всеки, който може да работи в тази сфера, ще се справи.“ Всичко това дава на Владимир увереност в собствените си качества, така че смело да може да сбъдва мечтите си.
Работата с екипа е истинско удоволствие:
Както вече споменахме, важно за всеки младеж, който тепърва започва кариерния си път е да попадне в екип, на който да може да разчита. Владимир е късметлия, той казва така: „Екипът ми е страшно готин. Обикновено колегите ми са много заети. Те са изключително сериозни в това, което правят. Винаги има и моменти, когато се смеем, защото се е случило нещо забавно или някой е разказал смешка. Винаги има забавни моменти. Екипът ме предразполага да бъда спокоен и да не се притеснявам да задавам въпроси.“
По време на Лятната академия на А1 младежите имат възможност да се срещнат с утвърдени експерти в компанията. Всички те ги напътстват и им помагат, така че да се превърнат в специалистите, които заслужаваме.

Британският премиер Киър Стармър може да подаде оставка утре
A1 Motor Park приема ключови кръгове от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм
Ванс пристигна в Швейцария за мирни преговори с Иран, Ормузкият проток е основна тема
Акция на седмицата: „Еврохолд България“ АД
Криптосекторът може да се окаже неподготвен за реалността на АІ хакерските атаки
Кадър на деня за 20 юни
Дъщерята на Гордън Рамзи и Адам Пийти очакват първото си дете (+СНИМКА)
Приключенецът Мартин Гергов ще обиколи България с ретро колело "Балкан"
Спаначена баница със сирене – класическа рецепта за Еньовден
От пазара в България до превод на тамилски: Работата на литературния агент
Жена изчезна в района на Банско, планински спасители я издирват
Свободните агенти загубиха тежко от Вихрен в първата си контрола от подготовката
Киуан грабна сребро от Световната купа
Божинов с любопитен трансфер
Левски се похвали с изумително постижение
Трус при съперника на ЦСКА в Европа
Селекционерът на Кюрасао е в еуфория след историческата точка
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Безплатни прегледи за ранна диагностика на рак на маточната шийка във Варна
Нашествие на пеперуди у нас
Национален турнир по адаптирано плуване за деца с увреждания се провежда днес във Варна
Частични избори се провеждат в няколко населени места в страната
Голям район на Варна е без вода в неделя
101 пожара с потушили огнеборците за денонощие у нас
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни