Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за октомври в размер на 60,41/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
Комисията утвърди цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни, формиращи цената на природния газ за м. октомври. Те отчитат котировките на международните газови пазари и валутния курс до 30 септември т.г. включително.
Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка. В ценовия микс за м. октомври е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“ /IGB/, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 47,72 % от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
"Булгаргаз" е сключил за октомври два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.
С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за м. октомври - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.
Утвърдената цена от 60,41 лв./MWh е с 4,6 % по-ниска от цената на природния газ през м. септември, която беше в размер на 63,35 лв./MWh. На откритото заседание представителите на „Булгаргаз“ ЕАД информираха, че това намаление е постигнато въпреки повишението на борсовият индекс TTF с близо 8% през месеца. Според председателя на КЕВР доц. Иван Иванов благоприятната цена на газа за октомври се дължи на рекордната запълняемост на газовото хранилище в Чирен и на европейските хранилища-– съответно 96,22%, и 95,19%, както и на много добрата цена, постигната от „Булгаргаз“ след преговори с единия от доставчиците. „Тези фактори имат определящо значение за постигане на добри ценови условия за българските потребители на природен газ“, беше категоричен председателят на регулатора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мерц: Германия не блокира сделката между UniCredit и Commerzbank
ЕС си спечели седмица време, за да опита да договори нов ценови таван на руския петрол
Европейските борси се оказаха раздвоени между добрите резултати на ASML и срива на IBM
Цената на акциите на SpaceX падна под нивото от IPO-то
Източна Европа ще произвежда дронове за Украйна в съвместни предприятия за 10 млрд. евро
Стефан Костов: Промените в данъчно-осигурителната среда по средата на годината са финансов шок
Белобрадова: Колко още жертви трябва да даде България, за да има бетонни разделители по опасните пътища?
Без консенсус след срещата в МОН: Студенти от НАТФИЗ продължават да искат оставката на ректора
Жена загина на място при катастрофа на пътя Дулово - Исперих
Йотова алармира за новата финансова рамка на ЕС: Рисковете са за малките държави
След мащабното издирване на бизнесмена от Павликени: Семейството му с призив, хората с въпроси
Христо Янев: ЦСКА е готов за реванша с Дери Сити въпреки кадровите проблеми
Исмаел Сайбари пристигна в Байерн Мюнхен, преминава медицински прегледи след трансфера
Лиа Каратанчева се класира за четвъртфиналите на двойки в Торино
Бундеслигата сменя телевизионния си партньор в САЩ с по-нисък договор, но по-голяма аудитория
Секси англичанка подкрепя Аржентина заради гаджето + СНИМКИ
Лацио взе нов защитник
Дневен хороскоп за 16 юли, четвъртък
Кое е най-доброто време за поливане на растенията?
Лятна супа от тиквички и сирене
Всяко слънчево изгаряне оставя следа: как да намалим риска от рак на кожата
3 рецепти за десерт без брашно
Черно море пусна в продажба картите за новия сезон
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Тръмп: Мисля, че Путин е готов да сключи сделка
Освобождават под гаранция Стоян Мавродиев
Съдът отхвърли искането за по-лека мярка на обвиняем за катастрофата с автобус на "Челопешко шосе"
Украйна и ЕС сключиха нова сделка
Сондата Solar Orbiter изпрати снимки от обратната страна на Слънцето
Тъмната материя може да се крие в пето измерение, предполагат учени
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница