Евентуалната такса от 500 лв. за първа регистрация на кола, внесена у нас на старо, ще затрудни съвсем леко този пазар и търговците, но е ефективен начин да не сме на едно от първите места в ЕС по внос на стари и замърсяващи коли. Това коментира във вторник министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
За таксата съобщи онзи ден транспортният министър Георги Гвоздейков. Идеята е парите да се събират във фонд, от който да се дават бонуси за покупка на електроколи.
Всяка година у нас се внасят по около 350 хиляди употребявани коли и сумата, която би се събирала в такъв фонд, е от порядъка на 175 млн. лв. на година.
Според Попов тепърва ще се обсъжда дали налагането на такава такса не нарушава някой европейски регламент. “В Албания направо забраниха вноса на употребявани коли, но тя не е член на ЕС и не трябва да се съобразява”, каза той.
Според Попов преобладаващата част от внасяните у нас стари коли са всъщност отпадък за рециклиране в страната на произход.
“Едва ли стойността им е по-висока от 300 лв. Но вносителят вкарва такава “кола” в гараж, слага ѝ три болта и я продава за 1300 лв.”, смята той.
Попов припомни, че всички идеи досега у нас за ограничаване на вноса на замърсяващи стари автомобили са срещали политически отпор главно от съображения за ниската покупателна способност на населението. Затова вероятно и въвеждането на таксата няма да бъде лесно.
Колкото до икономическите стимули за покупка на електромобили, той смята, че с течение на времето ще има все по-малка нужда от тях, тъй като тече процес по изравняване на цените между електрическите и двигателите с вътрешно горене.
България е кандидатствала да бъде домакин на следващата конференция на върха по въпросите на климата през 2024 г., но Русия и Беларус са блокирали вземането на такова решение, съобщи още екоминистърът. “Причината обаче няма нищо общо с това, че сме “неприятелска държава” според тяхната терминология. По-скоро и двете държави проявяват напоследък огромен интерес към възможностите за инвестиции в противодействието на климатичните промени в световен мащаб, които се оценяват на около 3-4 трилиона долара, каза министърът.
Намерението на страната ни е било да предложи провеждането на различните страни на конференцията - преговори, правителствени срещи, изложби и презентации, да бъдат в различни държави от нашия регион, тъй като в момента събитието е огромно по мащаби. На предстоящата през декември конференция в Дубай например са регистрирани 150 хиляди участници, докато преди 27 години на първата в Копенхаген са били едва 30 хиляди.
Това ще е първото участие на България на конференцията, на която ще отидат президентът Румен Радев, премиерът Николай Денков, министри, ръководители на ведомства и много родни фирми или такива, които имат големи инвестиции тук.
“Смятам, че имаме какво да покажем на света - например никъде в Европа няма цял индустриален комплекс, в който фирмите са приели да се движат бързо към въглеродна неутралност. Такъв клъстер у нас се е образувал във Варна, където “Девня цимент”, “Агрополихим” и “Солвей Соди” намаляват скоростно въглеродните емисии. В ЕС има по-скоро примери за отделни фирми”, подчерта Попов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ярки нощи, по-гореща планета: Светлинното замърсяване повишава въглеродния отпечатък
Краят на правителствената парализа в САЩ окрили и азиатските пазари
1 млрд. барела петрол са блокирани в танкери в открито море заради санкции
Топ 5 смарт часовника за 2025 година
Британската икономика е отбелязала анемичен растеж преди обявяването на новия бюджет
Отчетът на Polestar подчертава затрудненото положение на производителя на електромобили
Всеки, който не се съобразява с кортеж на НСО, се смята за заплаха
Мъж влачи, бие и заплашва жена си в София: "Ще избия и трима ни"
Жулиен Риков смята да прегази съперника си на ринга на SENSHI
Парламентът отхвърли ветото на Радев върху Закона за нефтените продукти
Икономист: Бюджетът е политически, не е правен от експерти и не е съобразен с бизнеса
Овладяна ли е кризата с боклука в София и какво се случва с "Екобулпак"?
Ауди си поставя амбициозни цели във Формула 1
Цецо Найденов отново култов: Браво, Майсторе! Преби ги!
Звезда на Реал Мадрид се счупи, викнаха на пожар Тюрам
Левски куцаше срещу ЦСКА
УЕФА прати българин да свири на Турция
Бразилец изригна: Спечелих 18 трофея с Ман Сити, но не бях щастлив там
Маникюри за зодия Стрелец – винаги различни и красиви (+Снимки)
Златен петък: Късмет и щастие за 3 зодии на 14 ноември
6 рецепти за вкусни постни десерти
Мъфини с портокал и масло
Финансова съвместимост – как парите могат да създадат или разрушат връзката
Нумерологична прогноза за 13 ноември
БНБ с разяснения как следва да се обозначава и изписва валутата евро след въвеждането ѝ в България
Смъртта на кучето Мая в София провокира протест във Варна
Зимата, каквато я познаваме, изчезва: До края на XXI век Централна и Южна Европа може да останат почти без сняг
Поредно силно земетресение в турския окръг Балъкесир
90% от водачите на автобуси във Варна са против идеята да продават билети в градския транспорт
Борисов: Не се опитваме да продадем "Лукойл"
Китайски учени откриха редкоземни метали в растения
BentoBox и Phoenix 2 откриват ерата на търговската микрогравитация
Извънземен живот? Ще го търсим в облаците
Метеорният поток Леониди ще достигне своя пик на 16-17 ноември
В Космоса откриха „свръхгореща фабрика“, която ражда звезди с невероятна скорост
Китай: Завръщането на астронавтите от „Шънчжоу-20“ върви по план