Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до социалния и здравния министър, с което алармира за проблеми с медицинската експертиза. Отново се оказва, че пациентите с ТЕЛК не могат да си получат помощта от държавата заради забавени прегледи.
"За първи път се правят опити да се реши този проблем. Чуха се проблемите на организациите, омбудсманът свърши невероятна работа май месец. Мина едно обществено обсъждане, но пет месеца по-късно няма кой да изготви постановление за изменение на правилника на работа. Това е административно безхаберие. Няма експертиза", коментира адвокат Георги Коев в студиото на "България сутрин".
По думите му проблемът опира и до информацията - "имаме толкова много органи и комисии, но обикновеният човек няма къде да получи информация къде да потърси правата си, къде да подаде жалба, на кого и на какво може да разчита".
Адв. Коев подчерта, че всички административни органи са длъжници, а хората с подобни проблеми могат да се обърнат към НОИ и Министерството на здравеопазването.
"Приемаме държавата като едно, а НОИ и РЗИ се възприемат отделно. Държавата не е едно, а НОИ и РЗИ не са един отбор. Аз съм пациент, а те са отделни губернии с отделни права. Чакаме постановление за изменение и допълнение на един правилник за управление на работата", каза още юристът.
Павлина Григорова от "Платформа срещу решенията на ТЕЛК и НЕЛК" заяви, че нещата вече са коренно променени и не са просто активисти.
"Месеци наред хората продължават да са без пенсии. Трябва да имаш документ, че не си си получил пенсията, а от теб искат документ, че ти си с ТЕЛК решение. Адв. Коев е прав, че всичко е въпрос на добра администрация - такава няма. Не е нужно да разкарваме един 80-годишен човек до ТЕЛК комисия, за да докаже, че е с деменция. Този човек има личен лекар. ТЕЛК комисиите не познават редките заболявания. Имаме хора, които по 100 дни чакат експертно решение при условие, че са освидетелствани. Имаме момиче, на което за пети път му се връщат документите", обясни тя пред Bulgaria ON AIR.
Григорова не се съгласи с твърдението, че нямат информация към кого да се обърнат. По думите ѝ просто системата не функционира.
"Масово пишем сигнали до РЗИ-тата, до Министерството на здравеопазването и НОИ. В повечето случаи ни се обяснява къде се къса връзката между ТЕЛК, РЗИ и НОИ. В момента този случай води до жертви, продължават да умират хора без хляб и лекарства. За мен пътят е Международният съд. Това е опит за убийство на огромен брой хора. Нарушават се куп прости човешки права. Опитахме да тръгнем към международно дело, но се оказа, че нашата общност няма финансов ресурс да води дело срещу държавата", посочи тя.
Григорова е на мнение, че фалшивите ТЕЛК-ове е могло да бъдат овладени още 2011/2012 г., когато са дискутирани електронните досиета.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо бизнесът преосмисля облачните услуги и търси хибридни решения?
Зеленски: Русия не е толкова силна, украински дронове могат да прелетят на парада
Супербогатите мигрират заедно с военната икономика в търсене на спасение от кризите
КЗК възобновява производство срещу „Виваком“ за възможна злоупотреба с господстващо положение
"Енергийното господство" на САЩ има своите граници
Зимата донесе спад на разрешителните за строеж, но ръстът на годишна база продължава
Зеленски и Фицо обсъдиха пътя на Украйна към ЕС
Обедна емисия
Day Off: Family Time дава начало на ваканцията с ден за децата, семейството и цветни игри на открито
Опит за самоубийство блокира метрото в Милано
Рецепта за домашен пълнозърнест хляб
Има от магията на Сър Алекс: Звездите на Юнайтед искат Карик за постоянно
Европробив! Ето какви са шансовете на Левски
Байерн Мюнхен с хитър ход за ПСЖ
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Левски лапа 3 500 000 евро? Колос дойде за Майкон!
БФС защити съдиите след поредния скандал
Ретрограден Плутон във Водолей на 6 май – какво да очаква всяка зодия
5 начина да възстановите връзката с партньора след раждането
Пухкава питка за Гергьовден
Късметлийски дни през май 2026 за всички зодии
9 поверия за късмет на Гергьовден
Как да преобразим балкона без ремонт – стъпка по стъпка
"Български пощи" и синдикатите подписаха нов Колективен трудов договор
Болногледачка от България е уличена в насилие над възрастна жена в Гърция
Стилиян Петров обяви още три легенди за Мача на надеждата
Фискалният съвет представи шест препоръки за бюджета за 2026 г.
Мъж извади пистолет при свада между шофьори
Тежка катастрофа със загинал край Ябланица
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост
Европа наблюдава Земята: Четирите сателита „Сентинел-1“ вече са в експлоатация
Мистерия в Африка: Езеро превръща животните в статуи, но въпреки това в него кипи живот
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години