„Сега сме в преходен период, започва активността на грипа. Това, че миналата седмица имаме първите изолации от страната, значи, че нещата се развиват според очакванията. Те дори се движат с около десет дни – две седмици закъснение, защото миналата година по това време вече имахме много по-сериозна грипна активност, но и това ще стане“, кментира пред bTV доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. По думите му няма обяснение за това забавяне.
„Ние вече над 30-40 г. наблюдаваме всяка година какво се случва и в 90% от тях грипната епидемия е в края на януари или първите една-две седмици на февруари. Сега според това, което се случва в Европа и според изолациите у нас, очевидно декември ще набира скорост, за да достигне епидемични нива през януари“, коментира доц. Кунчев.
„Обикновено началото е доста по-интензивно и не започва с лека хрема и кашлица, а с много силна адинамия, температура, главоболие. И едва след това се появяват дразнене на гърлото и кашлица, бронхити и пневмония като усложнения“, посочи експертът.
Той обясни, че интересът към противогрипната ваксина се увеличава всяка година, а опитите са и бройките им да се увеличават.
„До Нова година със сигурност всеки, който желае и е над 65 г., ще може да се ваксинира при личния си лекар. Гоним ефекта да предпазим тези хора, за които това е най-важно – хората с хронични заболявания и по-възрастните. Всяка година виждаме, че грипната епидемия взема живота на 2000-3000 души от тези групи“, заяви доц. Кунчев.
Той посочи, че вече са минали една – две вълни на други респираторни инфекции, като посочи, че това е характерно за сезона преди обичайната грипна епидемия. Относно новите варианти на COVID-19 доц. Кунчев посочи, че няма как да се прогнозират.
„Една-две седмици имаше задържане на високи нива, но вече има спад на случаите. Под 400 души са тези, които са настанени в болници, под 30 са тези в интензивните отделения – най-вече по-възрастни хора. Така че за момента не представлява особен проблем“, коментира доц. Кунчев.
За болните от COVID-19 той припомни, че ограничения вече не са необходими, но все пак изолацията е по-добрият вариант.
Относно новите случаи на болни в Китай от „недиагностицирана пневмония“ доц. Кунчев посочи, че донякъде е станало ясно какво се случва там.
„Каквото и да се появи, рано или късно достига навсякъде по света. Наистина сме вече едно голямо село и със самолетите всичко се разнася за часове. На 13-и имаше съобщение на китайската здравна комисия, че има завишение на заболяемостта от пневмония. През този сезон това не е особена изненада. Проблемът обаче е, че е при деца. Не е засегнат цял Китай, разпространява се основно в две провинции. Колегите до момента откриват обаче, че се разпространява коктейл от доста различни неща – микоплазмена пневмония, респираторно-синцитиален вирус, аденовирус и някои грипни вируси“, коментира доц. Кунчев.
Той посочи, че и Европейският център по контрол на заболяванията засега не вижда нещо особено притеснително.
„Няма нов и непознат вирус – това донякъде ни успокоява. Не е и лошо, че тези неща се чуват, защото показват, че системата работи – ако нещо тръгва, да се знае какво, да може да му се намери генетичния код и да се изработят ваксини. Обяснението на много голяма част от колегите е в изолацията заради COVID-19. Следващите десетина дни ще бъда ключови – има ли нов причинител, какъв е той, или е просто нормално сезонно заболяване“, коментира главният държавен здравен инспектор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Apple изпревари Nvidia като най-високо оценената компания в света
Елеонора Негулова: Бюджет 2026 е приет, но новите разходи поставят бизнеса под натиск
САЩ са продали венецуелски петрол за 13 млрд. долара, откакто заловиха Мадуро
Новите мита на Тръмп този път са съвсем друга работа
Италианските банки Monte Paschi и Banco BPM договарят сливане, за да отблъснат офертата на Intesa
Експерт: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Икономическата комисия одобри на първо четене поправката за "Лукойл"
Животът на 4 китайски зодии се подобрява от 29 юли 2026 г.
ЦСКА продаде Фаетон в Сингапур
Шофьори недоволстват от ремонт на АМ "Тракия": "Тапата е огромна, чакаме по много време"
Вили Вуцов изригна за Левски, дава съвети на Хулио Веласкес
ОФИЦИАЛНО: ЦСКА продаде Матиас Фаетон
Отборът на Коко Динев се кани да удари ЦСКА
Тежките оръжия на Христо Янев: Питас и Сенси дърпат ЦСКА
Новак Джокович ще е двойка с Арина Сабаленка
Официално: Зинедин Зидан пое Франция, подписа договор за 4 години
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
5 зодии с много късмет след пълнолунието във Водолей на 29 юли
Любовен хороскоп за август 2026
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Защо миенето на ръцете е толкова важно?
Безплатни изследвания за хепатит се провеждат в цялата страна
Допълнителен прием за военни лекари до 31 юли
Запушено ухо след море - кога ще отшуми само и кога да посетим УНГ специалист?
Защо мускулната треска не е показател за добра тренировка?
Достатъчен ли е слънцезащитен фактор 50 при лекарства, които причиняват фоточувствителност?
Каравани окупираха плажа и дюните на "Кара дере"
Спасиха младеж, тръгнал да се беси от любовна мъка
Плодовете и зеленчуците през последната седмица
Тъжна вест! Внезапно почина бивш кмет на Варна
За 100 евро: Мъж заби вилица под окото на жена
Истории на бездомни кучетата "оживяват" във фотоизложба във Варна