Здравният министър Христо Хинков обяви, че има данни за финансови нарушения в "Пирогов", а състоянието на болницата определи като плачевно. В защита на директора на болницата застана председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов, който също разполага с този доклад.
"Спрямо 1 г. назад, когато влезе този екип, тогава заварихме над 17 млн. просрочени задължения, кредити, които трябваше да започнат да се изплащат, и по които нямаше как болницата да изпълни задълженията си. За 1 г. вече няма просрочени задължения. Смешно е да се говори за финансови нарушения, за пръв път от десетилетия насам "Пирогов" е на печалба, ще завърши годината с над 1 млн. печалба", посочи бившият прокурист на болницата и финансист Пламен Милев в студиото на "България сутрин".
Той призова докладът да бъде показан публично и добави, че при предишното ръководство е имало много сериозни отклонения и слаба финансова дисциплина. По думите му за щяло и нещяло се сезира прокуратурата, с което някои хора си "измиват ръцете".
"Преди година имаше проблем да намерим директор. "Пирогов" вече стана апетитна хапка, мениджмънтът управлява бюджет от над 120 млн. годишно. Болницата стана много привлекателна и някой иска да я вземе", коментира Милев.
Гостът посочи, че болницата има да взима 5 млн. от НЗОК, като от тях половин милион са средства от миналата година за надлимитна дейност.
"90% от мерките бяха в посока заздравяване на финансовата дисциплина. 17 млн. бяха стопени с преструктуриране на кредитите с нов кредит, който се обслужва. За разлика от други болници, които получаваха държавно финансиране, "Пирогов" беше оставен да се оправя сам, това се и случи, намери се банка, която да я финансира. Връщат се кредити, плащат се работни заплати, всеки месец от юни миналата година се плаща и ДМС на всички лекари", обясни бившият прокурист пред Bulgaria ON AIR.
Най-големите разходи са за заплати и за интензивно лечение, което по думите му е недофинансирано.
Пламен Милев уточни, че към момента задълженията са около 45 млн. и това са кредити, които се обслужват: "Няма просрочия към доставчиците - включително на консумативи и лекарства".
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Хороскоп за 18 март: Успех и добри резултати за зодиите
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той