Стотици софиянци и гости на столицата се преклониха пред делото и почетоха паметта на Апостола на Свободата. Днес се навършват 151 години от обесването му.
През целия ден пред паметника на Васил Левски ще има почетен караул от Националната гвардейска част.
В 18.00 часа държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще отдадат почит пред паметта на Васил Левски на възпоменателна церемония в София. Пред паметника на Васил Левски в София президентът Радев ще произнесе слово и ще поднесе венец.
Своята почит към Апостола на свободата тази вечер в София ще отдадат и министърът на отбраната Тодор Тагарев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и представители на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната.
По-рано, от 17.00 ч., в храм „Света София“ в столицата ще бъде отслужена архиерейска панихида в памет на йеродякон Игнатий – Васил Левски, съобщиха от пресцентъра на Столичната община, която, заедно със Софийската света митрополия и Общобългарския комитет „Васил Левски“, организира възпоменателни събития по повод годишнината.
От Национална служба "Охрана" (НСО) напомнят, че началото на пропускателния режим за граждани, които искат да присъстват на събитието, е от 17:00 ч. Те ще имат достъп през три пункта за проверка – на кръстовището на бул. „Васил Левски“ и ул. „Оборище“; при бул. „Дондуков“ и бул. „Васил Левски“ и при бул. „Янко Сакъзов“ и ул. „Панайот Волов“.
Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества на основание чл. 30, ал. 1 от Закона за Националната служба за охрана. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван, предупреждават от НСО. Цветя пред Паметника на Апостола ще могат да бъдат полагани в деня на събитието до 15:00 ч. и след приключване на официалната церемония.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дакелите - новият световен феномен
Шефът на ЦРУ дошъл в Москва за контакти с тайните служби, не да разговаря с Путин
Иран и Оман са се договорили за споделяне на приходите от Ормузкия проток
Шнабел от ЕЦБ: Лихвите трябва да бъдат повишени още повече заради устойчивата икономика
Русия разширява хибридните атаки в Европа, която няма план за отговор
Покупките на имоти „на зелено“ у нас се забавят, но не и пазарът като цяло
БАБХ потвърди огнище на антракс в Ловешко
БФС смени деня на мача "Ботев" (Пловдив) - "Левски"
Почина жената, запалена от съпруга си във Варненско
Стоян Колев: "Арестантът се връща, България на три морета"
Ад за Левски в Гърция. АЕК разпродаде стадиона си
Фенове на Локо Пловдив скочиха мощно на Христо Крушарски
Национал на Португалия напусна Байерн и подписа с Бенфика
Задава се скандал: БФС клекна пред Левски и посече Ботев Пловдив
Барса обяви дали ще прави нов трансферен удар, ако не вземе Хулиан Алварес
Звезден трансфер в Лудогорец пропадна заради 4 млн. евро
Едни от най-хубавите цитати на Доли Партън
Животът става по-хубав за 3 зодии до края на септември 2026
3 задължителни ястия за Секновение на 29 август
Тест: Дървото на желанията
Любовен хороскоп за септември 2026
Какво означава, ако намерите четирилистна детелина?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Как музиката въздейства върху мозъка и нервната система?
Хранителен режим при висок холестерол: какво да ядем и какво да ограничим?
Обсъждат създаването на открита сцена за градска култура във Варна
Варненци се оплакват от пропуснати курсове на градския транспорт
МЗ: Пациентите не могат да бъдат задължавани да осигуряват кръводарители
Ездачи от цяла България се събират в Екопарк Варна за Купата на Софийския университет