Бог да прости Негово Светейшество блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит Неофит. Бог да всели душата му там, където няма болка и страдание, заяви Старозагорският митрополит Киприан за "България сутрин".
Храмът "Св. Александър Невски" ще бъде отворен, докато има миряни, които искат да се поклонят пред тленните останки на Негово Светейшество. В събота заупокойна литургия ще бъде отслужена от 9:30 ч., а след това ще бъде отслужено и опелото на патриарх Неофит.
Митрополит Киприан потвърди, че опелото Вселенският патриарх Вартоломей ще оглави опелото, заедно с делегации, които ще пристигнат от поместните православни църкви."Става въпрос за Македонската православна църква, Румънската православна църква, Сръбската православна църква. Очакваме и другите правословни църкви да потвърдят. Днес до обяд ще имаме повече информация", допълни той в ефира на Bulgaria ON AIR.
След опелото заедно с литийно шествие тленните останки ще бъдат пренесени от митрополитския храм "Св. Неделя", където Негово Светейшество ще бъде положен до гроба на екзарх Йосиф.
"Патриарх Неофит беше ангелски глас, който възвисяваше винаги Божието слово. Нека да помним, че винаги този, който се докосне до него, усещаше неговата милост и неговата прошка за всички. Той беше изключителен като човек - мъдър, спокоен, тих и добронамерен", припомни си митрополит Киприан.
Той поясни, че на 20 март Светият Синод има заседание, където ще бъде избран наместник председател, който да организира патриаршеския избор.
Последният дом на Неофит I е място, тясно свързано с неговото израстване в църковната йерархия - в катедралния храм той е ръкоположен от патриарх Максим за йеромонах, а след това е възведен и в архимандритско достойнство. В "Света Неделя" той отслужва и първата си света Литургия като кириарх на Софийска св. митрополия и патриарх на 10 март 2013 г.
От южната страна на храма е погребан екзарх Йосиф I, който умира през 1915 г., и който ръководи църквата на границата между 19 и 20-ти век. В този смисъл погребението на Неофит там е знак за приемственост в самата Църква. Екзарх Йосиф има и големи заслуги за запазване на единството на Българската православна църква и за българското просветно и църковно дело в Македония и Одринско, останали в Османската империя след 1878 година.
Вижте видео с целия разговор
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Централна емисия
"Добруджа" стигна до 2:2 срещу "Левски" с шедьовър в края
Симеон Миланов за войната в Персийския залив: Въпросът е кой ще издържи по-дълго
Централна емисия
Рецепта за супа с коприва
Ясен Петров: Вълшебна точка, дано Левски стане шампион
Веласкес се ядоса, обяви защо Левски се издъни
ВИДЕО: Атлетико Мадрид – Барселона
ВИДЕО: Берое – ЦСКА
Титуляр на Левски аут за Вечното дерби с ЦСКА?
ВИДЕО: Черно море – Славия
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
3I/ATLAS, който нахлу в Слънчевата система, се оказа по-стар от Слънцето и Земята
Какво ще е времето през следващата седмица?
Тръмп с нови заплахи: Отворете проклетия проток, вие луди копелета, или ще живеете в ада
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация