Националния осигурителен инситут (НОИ) обединява всички електронни услуги в единен портал (ЕПЕУ). Това съобщиха от пресцентъра на осигурителния институт, предаде БТА.
На страницата на НОИ порталът вече е достъпен и събира в себе си всички съществуващи в института платформи и уеб приложения за предоставяне на административни и справочни услуги за парични обезщетения, помощи, пенсии и гарантирани вземания. Той е интегриран с централизираните системи „е-Автентикация“ и „Система за сигурно електронно връчване“, поддържани от Министерството на електронното управление.
За вход за достъп е необходим ПИК на НОИ, ПИК на Националната агенция по приходите (НАП) и всички видове квалифицирани електронни подписи (КЕП), издадени от доставчици на удостоверителни услуги у нас. Системата предоставя възможност осигурените лица, самоосигуряващите се и осигурителите с влизане само от едно място да заявяват широк набор от електронни услуги, организирани в пълен каталог на услугите, обясниха от осигурителния институт.
Потребителите, идентифицирали се успешно през централизираната система „е-Автентикация“, получават достъп до т. нар. „Електронно осигурително досие“, в което са включени три отделни компонента – „Електронно осигурително досие за пенсия“, „Електронно социалноосигурително досие за осигурени и самоосигуряващи се лица“ и Електронно социалноосигурително досие за осигурители.
Към момента ЕПЕУ e достъпен от рубриката „Е-услуги и справки“ на интернет страница на НОИ, в която се намират и отделните входове на всички електронни услуги на института. За да се осигури плавен преход в обслужването на потребителите цялото съдържание на страницата е запазено непроменено. Предвижда се впоследствие порталът да замени изцяло тази потребителска секция на сайта.
По-рано от НОИ обявиха, че ще внедрят интегрирана информационна система, която ще позволи използването на Електронното осигурително досие за пенсия (ЕОДП). В него ще бъдат представени някои от съществуващите и към момента на сайта на ведомството справки за осигурените лица във връзка с пенсионните им права, както и справки в услуга на пенсионерите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Контейнерните линии прекъсват маршрутите в Близкия изток
Засилени мерки за сигурност на Балканите заради ескалацията около Иран
Nvidia сформира съюз, за да проправи пътя на изкуствения интелект към 6G мрежите
Нагел: Ролята на долара като предпочитана валута в несигурни времена е все по-съмнителна
Кадър на деня за 1 март
Няма информация за загинал или пострадал български гражданин в Близкия изток
Как да почистим банята бързо с 11 лесни стъпки
Бързи и вкусни лимонови мъфини (РЕЦЕПТА)
РИОСВ - Велико Търново следи миризмите от "Кроношпан"
"Торино" с 2:0 над "Лацио" - новият треньор започва с победа
Гръцката полиция е в бойна готовност заради войната в Иран
Юве оцеля на "Олимпико" и запази шансове за ШЛ
Ню Йорк брутално спря Уемби и Шпорите към нова победа
Любо Пенев с емоционален пост
Бетис и Севиля не се биха в дербито
Георги Костадинов със сериозно предупреждение към Левски
Бербатов: Не съм готов за министър на спорта
Дневен хороскоп за 2 март, понеделник
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Хопъри“
Късмет и пари за 4 зодии през март – кои са те?
Седмичен хороскоп за 2 – 8 март
Месечен хороскоп за март 2026
Седмична таро прогноза за 2 – 8 март
Как атаката срещу Иран може да се отрази на световния пазар на петрол и икономиката
Почина легендарният вратар на ЦСКА Георги Велинов-Джони
Скандално: Направиха шина за счупен крак на дете от картонена кутия за пица
Затвореното въздушно пространство на Близкия изток напълни небето над България със самолети
МВР може да гарантира едва 30-40% от чесния вот
Славчо Нейков: Трябва да се търси индивидуален подход при сигналите за високи сметки
„Армадата на Халей“: Как човечеството изследва най-известната комета в историята
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерира неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано