Парламентът реши да освободи управителя на НЗОК Станимир Михайлов, който пет месеца чака да бъде приета неговата оставка, предаде "Фокус".
При гласуването 116 бяха "за", 56 бяха "против", нямаше въздържали се, а ИТН не участваха в гласуването.
В дебатите от ПП-ДБ посочиха, че ако и управителят бъде освободен, то НЗОК щяла да бъде овладяна от ГЕРБ.
"В момента е очевидно поемането на управлението пряко на НЗОК не от лица, излъчени от други органи, а от колегите от ГЕРБ-СДС", заяви Васил Пандов. Той поиска да бъде разгледана и оставката на подуправителя Момчил Мавров.
Цончо Ганев от "Възраждане" обвини ПП-ДБ в некомпетентност, той каза, че последните променяли законодателството в здравеопазването, за да "могат да си набутат своите калинки". Той припомни споровете през лятото на миналата година около избора на Станимир Михайлов за шеф на Здравната каса.
От ИТН заявиха, че няма да участват в гласуването. Мотивът им за това бил, че не били съгласни с неговия избор от самото начало.
По време на обсъжданията пък Васил Пандов направи процедура, в която поиска да бъде оттеглена точката, тъй като управителят на НЗОК бил оттеглил оставката си.
Костадин Ангелов пък заподозря натиск срещу Михайлов и заяви, че ГЕРБ ще внесе сигнал за разследване по случая.
Това доведе до 15-минутна почивка, поискана от Асен Василев, в която депутатите трябваше да уредят правния казус, който се получи вследствие на действията на Станимир Михайлов.
След нея дебатите продължиха. Стана ясно, че през вчерашния ден подуправителят Момчил Мавров оттеглил също своята оставка, а малко преди края на дебатите от ПП-ДБ поискаха Станимир Михайлов да влезе в зала, което бе прието. Костадин Ангелов пък обяви от трибуната, че оттеглянето на неговата оставка станало чрез сътрудник на втората политическа сила.
Вижте снимки от днешното заседание в галерията на фотографа Димитър Кьосемарлиев
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Традиции и забрани за празника на 31 март
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Хороскоп за 31 март: Ден за успехи и нови възможности
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Ясно е бъдещето на Хари Магуайър
Чехия търси участие на първи Мондиал от 2006 г., предстои решителен сблъсък с Дания в Прага
Реал Мадрид готви ударна селекция
Вики Томова с нова победа в САЩ
Испания – Египет
Ще пропусне ли трето световно? Италия няма право на грешка
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята