Хроничният недостиг на кадри по морето става все по-голям и обхваща всички позиции – от обслужващ персонал до администратори и рецепционисти.
Хотел в „Слънчев бряг“ отваря след три дни. Целият наличен персонал е ангажиран в подготовката за посрещането на първите туристи.
"Трудностите са в самото начало да разберат основите на камериерството и какво точно се изисква от самите тях. Но мисля, че много бързо самите жени проявяват интерес и бързо свикват с работата", коментира Ирина Манолова - старша камериерка, пред bTV.
Липсват обаче работници в кухнята. От над 200 души персонал в хотела, поне 100 са необходими за ресторантите на комплекса.
"Тази година се надяваме, че ще получим една група от Узбекистан, също така работим с хора от Турция. И от Непал очакваме също една група от хора, които така или иначе за нас ще бъдат изненада. Нямаме представа с какви хора точно ще работим. Една голяма част от персонала, който ние обучаваме, всъщност констатираме накрая, че сме вложили някакви усилия напразно. От тях много малък процент възприемат това, което на нас ни е необходимо като краен резултат”, казва главният готвач в хотела Невена Сустова.
Закъсняват и разрешителните за работа.
"Документи на служители от трети страни са входирани в началото на годината. Излязоха ни разрешителните за работа и сега получихме от Външно министерство, че могат служителите да отидат да си получат визите - на 24 ноември тази година. А, за съжаление, на 24 ноември нашият летен сезон е приключил. Конкретно, в случая става въпрос за служители от Непал", казва Александър Александров, генерален мениджър на хотел. Той посочва, че служителите в България търсят целогодишна заетост.
"Много е трудно при този къс сезон да се направи печеливш бизнес модел, който да е атрактивен и за сезонните работници, а същевременно ние да можем да предоставяме добър продукт на атрактивна цена. Ще се справим, както сме се справяли винаги - на мускули и с компромиси. За съжаление обаче компромисите са за сметка на продукта", посочва Теодор Пастармаджиев от Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Едно от решенията е държавата да инвестира в повече професионални училища и повече практически обучения в средното образование.
“Физически няма хора. Със сигурност сезонът ще завърши с недостиг на работна ръка. Едно от най-бързите решения е внос на кадри. Най-вероятно Агенцията по заетостта ще издаде около 10 000 разрешителни за работа и ние отново ще бъдем далеч от тези 27 000 кадри, които се търсят само по Южното Черноморие“. Това коментира в „Тази сутрин“ Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската конфедерация по заетостта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Джъд Тръмп отнесе Робъртсън и стигна финала в Манчестър
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век