Съвсем очаквано минималната работна заплата в страна изостава с над 220 евро от повечето страни-членки на ЕС. В момента МРЗ е 933 лв. на месец или с други думи казано 477,04 евро на месец. В Латвия например най-ниското възнаграждение, което можеш да получиш, е 700 евро. Данните са на европейската статистическа служба Евростат.
Минималната заплата в България е над два пъти по-малка отколкото в Полша и над четири пъти по-ниска отколкото в Германия. В повечето държави от ЕС МРЗ се променят два пъти в годината - от 1 януари и от 1 юли. Полша е една от тези държави.
От 1 юли 2024 г. минималната заплата в Полша е вдигната с 20 евро и вече е 997,91 евро. Трябва да отбележим и факта, че храните в супермаркетите също са по-евтини, отколкото тези при нас. В същото време в България МРЗ остава без промяна.
Ако направим сравнение и с някои от по-развитите икономики ще видим и съществената разлика. В Германия минималната заплата е 2054 евро, а във Франция е 1766,92 евро, пише още в статията си в-к “Труд”.
Хърватия също ни изпреварва по ръст на заплатите. За година минималната заплата там е нараснала с 20 на сто, или със 140 евро, като достига 840 евро.
Очаквано е, че минималната заплата в България остава най-ниската сред страните от ЕС. Погледнато не в проценти, а в абсолютна сума, минималната заплата в 10 държави от ЕС е увеличена с повече отколкото при нас в рамките на година. Така реално вместо да доближаваме доходите в тези страни изоставаме още повече.
Най-висока е минималната заплата в Люксембург - 2570,93 евро, като за година тя е вдигната с 62,69 евро. На второ място по най-висока минимална заплата е Ирландия, а след това са Нидерландия с 2134 евро и Белгия с 2070 евро.
Нека да отбележим и друг тревожен фактор - минималните заплати в много страни, които са извън еврозоната, също са по-високи от нашата заплата. В Черна гора минимално можеш да спечелиш 532 евро, в Сърбия е 544 евро, а в Турция е 568 евро.
Как стоят нещата с хранителните продукти?
Храната в България е по-скъпа отколкото в Полша и Румъния, въпреки че минималните заплати в тези страни са по-високи, показват данни на Евростат. В България цените на храните са 86,5% от средното ниво за страните от ЕС. Същевременно в Полша цените на храните са едва 75,8%, а в Румъния са 72,7% от средното ниво за държавите от ЕС, показват данните на Евростат.
Любопитно е, че по отношение на някои конкретни храни цените в България са по-високи дори от средното ниво за страните от ЕС. Например безалкохолните в България са с 9,9% по-скъпи от средното ниво за ЕС, показват данните на Евростат. По-евтини отколкото у нас са безалкохолните в редица страни с по-висок стандарт на живот, като например Австрия, Франция и Германия. По цени на безалкохолните България е много близо до Люксембург.
При алкохолните напитки цените в България са много близо до средното ниво за ЕС - само с 0,8% под средните. Като и цените на алкохола в България са по-високи отколкото в Австрия, Франция и Германия.
Още по-фрапираща е ситуацията при млякото, сиренето и яйцата. Цените на тези хранителни продукти в България са с 26,9% по-високи от средното ниво за страните от ЕС и са едни от най-високите. От страните от ЕС само в Гърция и Малта тези храни са по-скъпи. Млякото, сиренето и яйцата в България са по-скъпи не само спрямо Австрия, Франция и Германия, а са по-скъпи дори от продаваните храни в Люксембург, където са най-високите заплати сред страните от ЕС.
Но цигарите в България са най-евтините в ЕС. Цените на цигарите в страната са над два пъти по-ниски от средното ниво за страните от Европейския съюз.

Правителството даде дерогация за внос на руски части за АЕЦ "Козлодуй"
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
„На границата“ стартира тази вечер по Bulgaria ON AIR
ЕС създава митническа служба в Лил, докато пратките от Китай нарастват
Азия започва да прилага нестандартни мерки за кризата с горивата
Благовещение донесе нов живот: Седем бебета проплакаха в "Шейново" (ВИДЕО)
Цената на безхаберието по пътищата: "Кърпят само преди избори" (ВИДЕО)
Поскъпването на газа обрича малките търговци на затваряне
Скандалът в АПИ: Милиарди разходвани за една година вместо за четири
Шофьори са скептични към помощта от 20 евро: "Това не е адекватно"
Ясно е наказанието на Валверде, в Реал Мадрид трябва да са доволни
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
Най-сексапилната футболистка с шокиращо разкритие + СНИМКИ
Нов резил: Англия разби България с 4:1
Чиликов бесен след загубата от ЦСКА
Коко Гоф се изповяда и направи големи разкрития
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
Пробация за 42-годишен брокер от Варна присвоил служебни 7264 лева
Пускат движението от Екопарка до Златни пясъци до 15 май
Гюров увери: Към момента няма опасност от недостиг на горива
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс