Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа е "дълбоко обезпокоен" от приетия миналата седмица от българския парламент закон срещу "пропагандата" на ЛГБТ+ в училищата и призова президента Румен Радев да не го подписва.
"Дълбоко съм загрижен за неотдавнашния закон за забрана на "пропагандата" на ЛГБТ+ в училищата", написа Майкъл О'Флаерти в социалната мрежа X.
"Призовавам президента Радев да не го подписва. Властите трябва да се справят с дискриминацията и враждебната реторика срещу ЛГБТ+ хората, включително в навечерието на изборите", добави О'Флахърти.
Коалиция „Заедно срещу насилието“ събра подписи от 73 неправителствени организации и над 6 000 граждани срещу приетия на 7 август Закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
С приетите от депутатите промени се забранява пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с "нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната".
Според Коалиция „Заедно срещу насилието“ гласуваният закон не подлежи на законово изпълнение и е в нарушение на Закона за защита от дискриминацията и на Европейската конвенция за правата на човека. В позицията си Коалицията посочва, че в пленарната зала народните представители са използвали реч на омразата и изцяло дискриминационни изявления, които тенденциозно подкопават устоите на демокрацията и правовата държава. Някои от тези изказвания биха могли да подлежат на санкция по Закона за защита от дискриминацията и Европейската конвенция за правата на човека.
Държавният глава все още не е подписал указ за обнародване на закона в Държавен вестник, като срокът за това е 15 дни от датата на приемането на закона. Той би могъл да упражни право на вето, т.е. да върне закона в Народното събрание за ново обсъждане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акциите на Nike се сринаха след мрачна прогноза за годината
Икономиката на еврозоната може вече да е поела по „неблагоприятния“ сценарий на ЕЦБ
България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Дисциплинарната комисия към ВСС започна работа по казуса "Сарафов"
Депутатите атакуваха Дечев за разследването "Петрохан" и рокадите в МВР (ВИДЕО)
Кола блъсна 12-годишно момиче в София, шофьорът избяга
Паркът за мечки в Белица отваря врати: Животните се събуждат от зимен сън
Венци Стефанов е разтърсен за Боби Михайлов заради Стоичков
Роберт Левандовски с новина за бъдещето си
Греъм Потър хвали Швеция
Локо Пловдив получи 1800 билета за Ботев Пловдив
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Марк Кукурея сменя Челси с колос
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
Шофьорка пострада след удар в дърво във Варненско
Безплатни прегледи за жени във варненската АГ-болница
МВнР успокои за нотата от Иран: Не е повод за по-високи нива на притеснения
Варна: Рестарт на поръчката за нова сграда на МГ, финансиране все още няма
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.