Наблюдава се лек спад при заплатите на IT специалистите. Наблюдава се също така спад на търсенето и оптимизация в някои от компаниите.
"Да се надяваме, че това нещо няма да продължи. Същото се наблюдава и в аутсорсинга, където също има намаляване на броя на търсените позиции. Няма спад на заплатите. Вероятно тази статистика отчита новите служители, които се наемат и са с малко по-ниски заплати. Интересно е, че в тази статистика наблюдаваме много голям ръст на общински и държавни компании", каза Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта в студиото на "България сутрин”.
Той поясни, че има и по-голям интерес от кандидатите да работят на такива позиции и допълни, че хората търсят стабилност и сигурност в държавните позиции.
“Безработицата продължава да е относителна ниска, малко над 5%, но след хубавото лято ще видим ръст на безработицата с поне 1-2%. Той е свързан със съкращения, които има в производствената сфера. Не е тайна, че голям инвеститор затваря в Плевен, но и покрай него има свързани производства в цяла България", допълни Първанов за Bulgaria ON AIR.
От думите му стана ясно, че имаме рекорд на внос на работници от трети страни.
"Това, което виждаме, е липса на инвестиции, огромен спад на чуждите инвестиции. Губим инвеститори за разлика от съседна Румъния. Ние се срещахме с потенциален инвеститор на малък-среден завод, който ни сподели, че за една година се е видял с трима министри и че не може да има предвидимост. Цялата политическа ситуация се отразява и на пазара на труда. Докато ние постоянно сменяме правителства, нашите съседи предлагат привлекателни условия за привличане на инвеститори", коментира специалистът по човешки ресурси.
"Младите не знаят какво е безработица. В момента, в който решат да сменят това, което работят, имат много нови предложения. Ако продължим с политическата нестабилност и много резки скокове на заплащането, при всички случаи един сектор ще напусне България и това е текстилът. Въпрос на време е да изгубим много работни места в аутсорсинга", поясни Георги Първанов.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята