Предупрежденията на „Възраждане” за получена информация от достоверни източници, че в Националния статистически институт подготвят манипулация на данните за инфлацията, намират потвърждение в публикуваните днес от НСИ данни за месец септември, се казва в позиция на партията, изпратена до медиите.
Вместо да отговори на поставените от „Възраждане” конкретни въпроси в тази връзка, днес НСИ реши да публикува скандални данни.
Според НСИ месечната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ), е -1.0% спрямо предходния месец, а месечната инфлация, измерена по общоевропейската методика чрез т.нар. хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е -1.1%.
Излиза, че според НСИ през септември в България цените средно са се понижили и е станало с около 1% по-евтино отколкото месец по-рано.
Опитите на НСИ да представи удобни картина за инфлацията лъсват при един по-задълбочен преглед и анализ на удивителните данни, публикувани днес.
Например, според хармонизирания индекс на НСИ през септември са намалели цените в следните групи:
• „Пътнически въздушен транспорт” - намаление с 25.7%;
• „Пакетни услуги за почивка и туристически пътувания” - намаление с 22.6%;
• „Услуги по краткосрочно настаняване” - намаление с 15.3%;
• „Книги” - намаление с 13%;
• „Ресторанти и хотели” - намаление с 6.6%;
• „Развлечения и култура“ - намаление с 4.6%;
• „Транспорт“ - намаление с 3.0%;
• „Горива и смазочни материали за лични технически средства” - намаление с 3%;
• „Поддържане и експлоатация на лични технически средства” - намаление с 1.7%;
• „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома“ - намаление с 0.4%;
• „Съобщения“ - намаление с 0.2%.
Фрапиращи са също данните на НСИ за годишното намаление на цените (т.е. през септември тази година спрямо септември 2023 г.). Пак според хармонизирания индекс на НСИ за последната година са намалели цените в следните групи:
• Съобщения“ - намаление с 4.4% (въпреки че по-рано тази година мобилните оператори в България масово индексираха цените в посока нагоре);
• „Транспорт“ - намаление с 3.3% (въпреки че много транспортни разходи и услуги в България тази година също бяха индексирани в посока нагоре).
Българските граждани всеки ден виждат сметките си и усещат цените по джоба си, но НСИ ни убеждава, че инфлацията намалявала и даже ставала отрицателна.
Същите скандални данни са изпратени и на Евростат с една ясна цел – да бъдат убедени Европейската централна банка и Европейската комисия, че България започва да изпълнява един от т.нар. критерии от Маастрихт за въвеждане на еврото у нас. След това е планирано да последват и другите стъпки за премахване на валутния борд и унищожаване на българския лев.
Припомняме, че НСИ публикува новите си данни броени дни след като са имали специална проверка от Евростат точно по въпроса за надеждността на българските данни за инфлацията. В срещите с Евростат, освен от НСИ, са били извикани да дават обяснения и представители от Българската народна банка и Министерството на финансите. НСИ все още отказват да публикуват пълна информация за резултатите от проверката и препоръките, които са получили от Евростат. Така продължава практиката на непрозрачност и неотчетност от страна на НСИ, поради което вчера отправихме въпроси към тази институция.
По този повод „Възраждане” обещава да информира отново европейските ни партньори за надеждността на макроикономическите показатели, които получават от българските институции, и в частност – за опитите за политически натиск за изкривяване на тези показатели.
Целта за еврозоната не може да оправдава политически натиск над българските институции и опити за манипулация на официални статистически данни. Крайно време е пътят към еврото да престане да бъде непрозрачен процес, пълен със задкулисни решения и опити за манипулиране на българската общественост и на европейските институции. България не трябва да се превръща във втора Гърция, влизайки в еврозоната с манипулирани данни.
Приемането на еврото (ако изобщо някога се случи) да стане едва тогава, когато икономиката ни е подготвена и когато българските граждани са убедени, че трябва да премахнем валутния борд и да унищожим българския лев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street реши да обърне временно гръб на технологичните акции
Google инвестира 5,5 млрд. евро в Германия
Производителят на умни пръстени Oura очаква близо 2 млрд. долара приходи за 2026 г.
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в AI център за данни в Португалия
Защо Бил Гейтс смята, че човечеството няма да загине от климатични промени
Кадър на деня за 11 ноември
Пет билки за силна имунна система
Рецепта за пилешки кебап с подправки по турски
Какъв чай да пием за сияйна кожа и растеж на косата
Детските градини да станат платени само за лятото в София предлага общината
Късна емисия
Майкъл Джексън пише история в музиката 16 години след смъртта си
Уволниха човека, трансферирал Лука Дончич в ЛА Лейкърс
Поп звезда открадна шоуто на Суперкласико в Аржентина + СНИМКИ
Как легендата Бобан привлече български талант в Хърватия
Преди 33 години Стоичков блести за Барса
Момченцето от Казанлък, което шамароса Левски и възроди ЦСКА
Християна Гутева ще надува свирката в Севлиево
Дневен хороскоп за 12 ноември, сряда
Зимен хороскоп за всяка зодия
Милена Милотинова: Фолклорът е магия, която ни събира, където и да сме по света
Вълшебен компрес с рициново масло помага при перименопауза
Салата с риба тон и бял боб
Поверия за Свети Мина
Никола Цолов дебютира във Формула 2 още тази година
ВМА отстрани от работа лекаря, прегазил куче в София
Юноша на Черно море-Елит е на 1/4-финал в Бахрейн
Компенсират ни с пари, хотел и храна за закъснение на влака
Отказаха на Ратко Младич временно освобождаване
Румен Радев наложи ново вето
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
След мощно изригване на Слънцето: Очаква се силна магнитна буря на 12 ноември
Китай подготвя тестови полети на Long March-10 за пилотирана мисия до Луната