Днес е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душите на починалите ни близки. Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата”.
На този ден първата глътка вино не се пие, а задължително се излива на земята.
Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи задушници според православния календар. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и поставяме цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвал от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба.
Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости". Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас, пише БГНЕС.
На Архангелова задушница Българската православна църква почита паметта на загиналите български воини.
Българският партиарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи заупокойна панихида за Архангелова задушница във Военния музей-костница на Централните софийски гробища от 11:00 часа. На ритуала ще присъстват президентът Румен Радев, служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, съобщиха от прессекретариата на държавния глава и пресцентъра на Министерството на отбраната (МО), съобщава БТА.

SpaceX пише история с рекордно IPO и набрани 75 млрд. долара
Отмяната на атаката на САЩ срещу Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 11 юни
Световното първенство по футбол не оправдава очакванията на туристическия сектор в САЩ
Васка Бакларова: Подготовката на кадри изисква активното отношение на бизнеса към училищата
Нарастващите жилищни разходи оставят все повече европейци без дом
10 кожни проблема, при които алое вера може да помогне
Съвети за подреден гардероб с дрехи
Испанска рецепта за люти чушлета
Защо се събуждаме между 3 и 4 сутринта: Най-честите причини според специалистите
Здравословни вечери - менютата, които понижават холестерола
ГДБОП задържа мъж със 77 GB детска порнография
Южна Корея – Чехия
Спортът по телевизията днес, 12 юни
Мачовете по телевизията днес, 12 юни
Мексико откри Мондиал 2026 с победа 2:0 над Южна Африка и три червени картона
Мексико - Южна Африка 2:0
Стоичков с култово обаждане до Илиана Раева заради Сираков
Таро карта за 12 юни, петък
Пълнозърнесто тесто за диетична пица
Дневен хороскоп за 12 юни, петък
Какво означава, ако видите сойка? Скритата сила и синьото перце
„Тъмната вещица“ от Нора Робъртс
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
Прецедент: Цял континент разреши шофиране след употреба на марихуна
Чудо: Момиче падна от 12-ия етаж и оцеля (ВИДЕО)
Магнитна буря ще удари Земята в петък
Награждават призьорите от Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“ във Варна
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Олимпик (Варна) са доволни от деветото място в Североизточната Трета лига
Как се е появил полът: AI моделира интимния живот на първите животни на Земята
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан