Смятам, че няма някой, който да не е убеден в това, че дупка в бюджета има. Ние направихме всичко необходимо тази дупка на практика да бъде попълнена. Бюджетът за тази година е възможният бюджет и мисля, че това ще бъде последният бюджет в лева за България. Това заяви за bTV финансовият министър Теменужка Петкова.
По думите на Теменужка Петкова, „нашата цел е да влезем в еврозоната на 1 януари 2026 г.”
„Когато ние стартирахме процеса по подготовка и предложение на този проект на Закон за държавния бюджет, законодателните актове, свързани с увеличение на заплатите в сектор „Сигурност“, бяха влезли в сила. Ние от ГЕРБ сме съвносители на това предложение. Мисля, че няма български гражданин, който да не смята, че хората, които гарантират нашата сигурност, не трябва да получават достойни възнаграждения“, допълни Петкова.
Министърът на финансите уточни, че заплатите в Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната и целия сектор „Сигурност“ се определят на база средна работна заплата, която се публикува от Националния статистически институт и представлява средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година.
„Проектът на Закон за бюджет за 2025 г. е изготвен без да са предвидени увеличения на съществуващите данъци и без да е предвидено въвеждане на нови данъци. Както вече стана ясно – така наречената дупка в бюджета трябва да бъде попълнена по някакъв начин. Смятаме, че това може да стане възможно чрез увеличаване на събираемостта на данъците и съответно увеличаване на приходите в бюджета. Нашата основна задача е да вървим в тази посока“, заяви още Теменужка Петкова.
По думите ѝ ръстът в приходите от ДДС е 33% или 6 милиарда и близо 300 милиона лева.
„От този ръст - 2 милиарда и 335 милиона е отражението върху приходите от ДДС от макрорамка. И 3 милиарда 992 милиона са мерки. Всички тези мерки, които ние сме предвидили, са предложени от Национална агенция за приходи, от Агенция „Митници“ – ние сме ги обсъдили и анализирали. Те са остойностени от тях. Никой не си е измислил някакви мерки, гледайки в тавана“, увери министър Петкова.
Според нея Национална агенция за приходи и Агенция „Митници“ са стожерите на събираемостта на данъците и приходите в бюджета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Смятам, че и колегите от НАП, и от „Митници“ показаха много добри резултати през миналата година. Искам да им благодаря за добрите резултати и да им кажа, че и през тази година ни очаква изключително много работа, тъй като амбициите, които сме си поставили по отношение на приходите, са наистина високи. Но аз съм сигурна, че с общи усилия ще успеем да се справим“, каза още тя.

Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
От Мерцедес поеха вината за отпадането на Кими
Сензацията е факт! Холанд изрита Бразилия от Мондиала за исторически ¼-финал за Норвегия
ПО МИНУТИ: Бразилия - Норвегия 1:2
От ФИА обясниха гафа в края на Гран При на Великобритания
Кристиано каза дали това е последното му световно
Евертън купи младо крило от Челси
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство