IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Радомир Чолаков: Не се притеснявам, че ще има свръхконтрол на цените

В предишния мандат на Комисията е правена такава проверка

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Не се притеснявам, че ще има свръхконтрол на цените, държавата в момента си връща правомощия, които всяка страна има. Ако невидимата ръка на пазара понякога води до деформации, редно е държавата да има възможността да помогне. Това каза за Нова телевизия заместник-председател на КЗК Радомир Чолаков.

Чолаков каза, че има два сигнала до КЗК за извършване на проверка дали рафинерията в Бургас изкривява пазара на горивата.

В предишния мандат на Комисията е правена такава проверка. Тя обхваща периода до 2021 година и са наложени две глоби на стойност над 260 милиона лева за злоупотреба с господстващо положение. Те са обжалвани и чакаме решение на Административния съд. Новите сигнали са за периода от 2022 г. до сега. В момента се извърша проверка. Очакваме резултат”, обясни Чолаков.

Зам.-председателят на КЗК се обърна към бившия премиер Иван Костов с думите:

„Тъй като по негово време беше приватизирано дружеството „Лукойл”, той смята ли, че е било нормално да бъде извършена тази приватизация по начина, по който той го е направил. Защото е приватизирано и предприятието „Нефтохим”, и инфраструктурата, и складовете, и пристанището и всичко. След като Костов казва, че КЗК трябва да вземе мерки, мога ли да го попитам - аз знам какви мерки трябва да вземе КЗК, но искам да чуя неговото мнение, защото след като той знае как го е приватизирал, знае какви пропуски е пропуснал, нега каже според него какво КЗК трябва да направи.”

Чолаков коментира и предложението на Делян Пеевски Антикорупционната комисия да бъде закрита. Той каза, че това изявление следва изказването на Атанас Атанасов от ДБ, който пръв е отправил този апел.

Той посочи, че ПВУ е бил поставен в зависимост от това КПК да я има във вида, предложен от правителството на Кирил Петков.

Още тогава подозирах, че някой иска да саботира Плана и България да не може да получи парите. ГЕРБ направиха чудеса, за да изпълнят изискванията, за да приемат Закона. Сега изведнъж идва странното искане от страна на ПП – дайте да закрием КПК. Тези хора май наистина искат да взривят ПВУ”, посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата