97-98% от пожарите са причинени от хората, но има и много други обективни причини. Първата група са климатичните промени - тях всички ги усещаме. Втората група е демографският проблем - обезлюдихме огромна част от селските райони. Третата част е състоянието на горите ни, особено в долния пояс. Има страшно много суха маса. Засушаванията само ще спомогнат за по-бързо изсъхване. Те ще горят, заяви бившият зам.-министър на земеделието доц. Георги Костов в предаването "Денят ON AIR".
По думите му и при трите проблема няма магическо решение, а в момента вървим реактивно след събитията.
Доц. Костов изтъкна, че усилията на пожарникарите, горските служители и доброволците заслужават само респект.
"Не отделяме достатъчно средства за превенция. Най-често тяхното изразходване не се координира и не се правят достатъчно добри анализи. При гасенето на пожари няма лимит на средствата. Главната задача е да не се допусне загуба на човешки живот и важна инфраструктура", коментира гостът на Bulgaria ON AIR.
"За да има пожар, трябва да имаме кислород, високи температури и горивно вещество. Като хора можем да въздействаме само върху горивното вещество. Превенцията се състои в това да намалим горивното натоварване. Изоставили сме голяма част от земеделските земи. Нямаме най-елементарни прегради пред огъня", обясни доц. Костов.
Той подчерта, че пожарната няма капацитет да контролира как всяко физическо лице, фирма или земеделец спазва изцяло в детайли правилата: "Да не говорим за някои ненормални лица, които вече ги видяхме какво правят".
"Когато в природата се натрупа много биомаса, винаги идват пожари или други бедствия. В момента са изгорели около 50 хил. дка горски територии, от които над 3 хил. дка са върхови - изцяло унищожени. Възстановяването е много продължителен и скъп процес", каза още бившият зам.-министър на земеделието.
Специалистът отбеляза, че нямаме подготвени екипажи за специализирана техника за гасене, дори тя да бъде закупена веднага.
"Поддръжката на тази техника е изключително скъпа. Понякога е по-евтино да наемем в пожароопасния сезон. Взимането на решения под обществен натиск обикновено не е най-правилното. Трябва да се ограничат пожарите, макар че те ще продължат да горят през август и септември. След това не трябва да оставяме с кампанията в момента, а научените уроци трябва да се анализират и да се предприемат действия", анализира доц. Костов.
Той алармира, че сме напът да върнем ландшафта от 50-те и 60-те години, когато горите не са покривали тази голяма площ.
"Ландшафта могат да го управляват кметовете, общините. Трябва да се адаптираме и да направим плавна промяна на растителността. Трябва интеграция на ресурсите", посочи доц. Костов.
Според него след пожарите най-вероятно в страната ще имаме бури и наводнения, а държавата трябва да е готова за бедствията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Трябва да стимулираме със социални мерки застраховането. Трябва да управляваме екосистемите, в противен случай ще горим", заключи гостът.

Европейските акции се възстановиха в петък, подкрепени от технологичния сектор
САЩ удължават до 22 август срока за преговори за международните активи на „Лукойл“
Експерт: AI би могъл да предотврати кибератака като тази срещу румънския имотен регистър
SOFIX нарасна над 1270 пункта за първи път от 11 март насам
"КРЗ Одесос" отчита 91% спад на нетната печалба до 387 хил. евро
Бизнес активността в САЩ се засилва на фона на Световното първенство по футбол
Централна емисия
Кметът на Безмер за самолетите на САЩ: Някои хора вярват в крайно фатални изходи
България и САЩ с общи планове за енергетика, нови ядрени мощности и AI
Катя Ивкова: Правителството не се отказва от Националната детска болница
"Богати сме, но не сме глупаци": Колапс от 70% в оборота на остров Миконос
От "политическа безпътица" до искане за вето: Как премина гласуването на бюджета (ВИДЕО)
БФС спести 200 бона на Лудогорец, за другите няма прошка
Погачар ги разби и на Алп д'Юез, вече докосва пети триумф в Тура
Скъсаха: Лудогорец качи ренде на самолета за Испания
Изненада! ЛеБрон ще играе във Филаделфия
Перес се врътна на 180 градуса, стартира акция "Родри"
Мареска с обещание в Ман Сити, потвърди и за операцията на Родри
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
3 зодии с късмет в седмицата от 27 юли - 2 август 2026
Задължителни ястия за 25 юли – Света Анна
Хубави промени за 4 зодии до края на 2026
Защо не е добре да каните колегите на гости?
Триумф за 3 зодии в последните дни на юли 2026
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
България отново е в топ 3 по инфлация в ЕС
Служители на Окръжен съд - Варна преминаха обучение по първа долекарска помощ
Как и кога можем да закупим осигурителен стаж за пенсия?
БДЖ продават 28 кв. м. от прилежащ терен към почивната си база на Кабакум
Какво време ни очаква в събота?
Главният архитект на Варна се разболя