Целта на човека е да бъдем подобни на Бога в Неговите добродетели. Тогава ще имаме премъдростта и смисъла на това, което правим, целостта на света, в който живеем. И душата, и сърцето тогава ще бъдат изпълнени с пълнота, мисъл, истина, радост и мир, каквато само единствено Бог може да ни даде – такава е целта на нашия живот, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил. Той отслужи днес Василиева света литургия по повод празника на 40-те Севастийски мъченици в храма „Св. Четиридесет мъченици“ в град Сапарева баня.
„Бог е познаваем чрез очистването на сърцето чрез покаянието, изповедта на нашите грехове, чрез духовната борба да не постъпваме по желанието на страстите, а там, където съгрешим, да се изповядаме. По този начин и чрез приемането на светите тайнства ще живеем с Христовия мир, благодат и радост, и ще се изпълнява това, което Господ казва – търсете първо царството на Бог и Неговата правда”, каза още българският патриарх.
"Много хора живеят без вяра в Бога. Поведението и животът им показват, че смятат себе си за богове, защото всичко им е позволено. По този начин виждаме, че малко по малко се повреждат тези характеристики, които Бог е вложил в нас, които изграждат Божия образ в нас. Онзи човек, който живее без вярата в Бога, неминуемо уврежда свободата си, защото все някоя от страстите – гордост, себелюбие, омраза, завист, сребролюбие, почит към това да бъде известен, стремеж към удоволствие – тези многообразни страсти, които наследяваме още от грехопадението, които манипулират мисленето ни, желанието, поведението, че да помислим себе си за нещо повече от останалите човеци, това е действието на греха в нас, действието на себелюбието, гордостта. И тези страсти, които живеят във всеки един човек, те манипулират, влияят на действията и желанията ни", каза още в проповедта си българският патриарх.
Той призова миряните да очистят сърцата си, за да придобият любовта към Бог, която подобава и не със завист и със съжаление да правят добро, а с голямо желание./ БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Орешник" изглежда пак пропусна, но Киев преживява масирана ракетна атака
Украйна се готви за нападение с "Орешник", ООН настоява за достъп до Старобилск
Марк Рубио: Постигнат е напредък в преговорите с Иран
Uber предлага да придобие Delivery Hero срещу 33 евро на акция
САЩ доставиха на Полша първите три самолета F-35 от общата поръчка за 32 машини
България и Азербайджан планират ускоряване на проекта за „Зелен енергиен коридор“
Христанов: Държавата ограбва собствения си народ
4 зодии ще имат късмет в любовта и парите на 24 май
Гечев: Цените ще паднат с регулации и значително производство
Ливърпул – Брентфорд
Кристъл Палас – Арсенал
Брайтън - Манчестър Юн
Секси атлетка мачкала чаршафите с риалити звезда + СНИМКИ
Манчестър Сити – Астън Вила
Торино – Ювентус
Честит 24 май – Ден на българската просвета, култура и на славянската писменост
Храни, които намаляват възпалението по естествен път – как да ги използваме
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
Дневен хороскоп за 24 май, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 25 – 31 май
10 празнични рецепти за 24 май
Черно море Тича загуби първия мач за бронза
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
Назначиха Кристиян Колев за съдия на мача Черно море - Арда
Седмичен хороскоп 25 - 31 май 2026
Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
Мъж подкара лодка по улиците на Севлиево (ВИДЕО)
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята