До края на годината полицията ще охранява четири обекта с национално историческо значение – Националния исторически музей, паметника Шипка, Националната галерия за чуждестранно изкуство и Училищния комплекс по култура.
Това съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов, след като се срещна с министъра на културата Вежди Рашидов.
Четирите обекта щяха да останат без охрана, тъй като се озоваха извън списъка, посочен в постановление на МВР като национални обекти със стратегическо значение. С постановлението тези обекти бяха съкратени от 61 на 16 - става въпрос за големи енергийни и инфраструктурни обекти в страната.
На заседанието на правителството следващата сряда се очаква да бъде гласуван доклад, с който да се реши проблемът. Вежди Рашидов призна, че че Министерството на културата не може да отдели средства от бюджета си за охраната им, но каза, че от следващата година това перо ще бъде заложено.
"1841 полицаи са охранявали досега тези 61 стратегически обекта от национално значение", каза Цветанов. По думите му сега тези служители на вътрешното ведомство ще се върнат обратно към дейностите по опазването на обществения ред.
Вежди Рашидов пък обясни, че има изключително много обекти, за които в момента отговаря Министерството на културата. По думите му ще започне процедура по деактуване на част от паметници на културата и те ще преминат в ръцете на местната власт.
Идеята е общините да започнат да се грижат за опазването на ценностите, като същевременно и печелят от посетителите.
Предстои работна група да прецени кои паметници на културата да преминат към местната власт.
А общините вече ще отпускат средства за охраната им – дали с помощта на полицията, или със сключване на договори с охранителни фирми.
„Не може до всеки един паметник да поставим по един полицай. Държавата ще е в помощ, но не може постоянно да налива средства“, коментира вътрешният министърът.
Вежди Рашидов пък обясни, че се обмисля и идеята чест от историческите обекти да бъдат отдавани на концесия, но процесът е по-сложен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
15 жени, които промениха визуалната култура: Проф. Любомир Стойков за модните икони
Земетресение с магнитуд 4,2 по Рихтер разлюля Гърция
Експерт разкри правилната формула за хранене и тренировки (ВИДЕО)
Нагелсман предупреди: Кот д'Ивоар ще бъде далеч по-сериозен тест за Германия
Бразилия трепери за Рафиня
Емилио Ларас впечатли испанските медии след назначението си в академията на Левски
Почетино след класирането на САЩ: Отборът трябва да свикне да побеждава
Проверка на Gol.bg: Какво казва УЕФА? Могат ли да извадят Левски от Европа заради Божков
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Илин Димитров: Летният туристически сезон се забави
Очакват се температурни рекорди в цяла Европа
Два инцидента с туристи са станали в Банско
Подготвят служителите в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна за кризисни ситуации
Днес и утре - атрактивно състезание по джет ски край Варна
Тъжна вест! Почина режисьорът на много от най-гледаните сериали в историята
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита