Силното застудяване може да спре напредъка на Русия, смятат анализаторите, като войските са принудени или да изоставят превозните си средства, или да седят в "40-тонни фризери от желязо".
Арктическият въздух, движещ се през Русия и Украйна, ще се комбинира с източен вятър, за да накара температурите да паднат до минус 10 градуса през нощта около Киев и северния град Харков през следващите дни. Ако се вземе предвид студът от вятъра, според прогнозите студът може да се чувства като минус 20 градуса.
Анализатори казаха, че това може да направи инвазията по-трудна за руснаците, особено тези, заседнали в конвоя северно от украинската столица. Украински военен източник каза: "Това ще засегне тези в дългите конвои. Руските войски, които стоят край пътищата, ще страдат."
"Минус 20 градуса ще влошат руските сили, няма съмнение. Това ще подобри мобилността между страната, защото ще има по-малко кал, но руснаците не са готови за условията на Арктика. Градско нападение без подходящо облекло би било невероятно тежко", казва Майор Кевин Прайс, който служи в британската армия в продължение на 20 години.
Недостигът на гориво също би означавал, че войниците няма да могат да пуснат двигателите си, за да се стоплят. "Представете си, че сте седнали в 40-тонен железен фризер цяла нощ", каза той, добавяйки, че много ниските температури също вероятно биха повлияли на работата на превозното средство, ако няма подходящи масла и смазки.
Прайс вярва, че лошото време допълнително ще навреди на морала на Русия и ще доведе до още жертви. "Това не е решаващ фактор, но е много нежелано развитие за руските командири", каза той, отбелязвайки, че температурата е под средната за това време на годината и руските сили вероятно ще бъдат неподготвени.
Бригадният генерал Бен Бари, който сега е старши сътрудник по сухопътна война в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, е на мнение, че времето ще засегне и украинците. "То ще забави нещата, но ще забави развитието и за двете страни", казна той. "Процентът на войските, които започват да страдат от студени наранявания като измръзване, ще нарасне."
Военен служител на НАТО каза пред CNN, че въпреки използването на всички сили, които е съсредоточила в и около Украйна, Русия постига много малък напредък: "Виждаме много малка промяна. За първи път не очакваме те да постигнат някакви успехи през следващите няколко дни."
Британските военни началници смятат, че руските командири се движат по-далеч от нормалното, за да възстановят инерцията. В понеделник миналата седмица 47-годишният генерал-майор Андрей Суховецки, заместник-командир на 41-ва общооръжейна армия на Централния военен окръг, беше убит близо до Мариупол, на югоизток. Преди два дни беше съобщено, че е убит втори руски генерал. Генерал-майор Виталий Герасимов, 45-годишен, началник-щаб на 41-ва армия, който е служил в Сирия и Чечения и участва в анексирането на Крим през 2014 г.
Украинското министерство на отбраната съобщи, че той е загинал близо до Харков и излъчи разговор между двама офицери на руската служба за сигурност, които обсъждат смъртта му и казват, че техните защитени комуникации не работят в Украйна. Христо Грозев, изпълнителен директор на групата за разследваща журналистика Bellingcat, каза, че 41-ва армия е загубила комуникация и е използвала местна сим карта, позволявайки прихващането.
След почти две седмици руските сили превзеха големи територии от североизточна и крайбрежна Украйна и обсадиха градовете и прекъснаха храната, водата, топлината и лекарствата. Въпреки това напредъкът е спрян в много области. Дни наред усилията за създаване на коридори за евакуация на цивилни се провалиха поради продължаващия обстрел и възраженията срещу предложените маршрути. Един опит за евакуация изглежда е бил поне частично успешен вчера, когато автобусен конвой напусна Суми на североизток.
Снощи руската агенция ТАСС съобщи, че тази сутрин е обявено ново прекратяване на огъня и че руските сили са готови да осигурят човешки коридори, за да могат хората да напуснат Киев и още четири града
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Шефът на „Роснефт“: Затварянето на Ормуз е опит да се измени енергийният пазар в полза на САЩ
Технологичната Marvell и производителят на електроника Flex са новите членове на S&P 500
Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Ким Чен Ун обеща да ускори създаването на севернокорейски ядрен флот
Йотова: Най-отговорната ни мисия е да оставим мирен свят на децата си
Благословия от Вселената за 4 зодии на 7 юни
Пламна зеленчуковата борса в Бургас
Никола Цолов с точка от спринта в състезание без драми
ЦСКА пред голяма сделка, взима без пари национал на България
Левски започва да плаши, уреди трети трансфер
Байерн вади 60 млн.евро за блян на Компани
Лудогорец ще има нов треньор, голямо име идва в Разград
Дудова и Рамазанов грабнаха сребро в Улан Батор
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
Коста Стоянов: Няма как кмета на Варна да не е знаел за случващото се в "Баба Алино"
Три торнада удариха едновременно Литва при брутална буря
Премахват незаконната ограда на селището в Баба Алино пред погледа на земеделския министър
Ваня Стефанова: Очаквам решителни действия ако се потвърди престъпна дейност в Баба Алино
Румен Христов: Първите стъпки на правителството са леко колебливи
Гъст облак дим се извива в небето над Варна
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx