Не се оправдаха очакванията на редица наблюдатели, в това число и на Руската федерация, че в центъра на речта на Путин ще бъде обявяване на онова, което се водеше "военна операция" с ограничен капацитет на територията на Украйна, към състояние на война между Русия и Украйна.
"Ако се обърнем към руската военна доктрина, има огромна разлика преминаването към фазата на война. Това означава освобождаване или развързване на ръцете на военните и на политическото ръководство за използването на всякакъв вид оръжия и използването на всякакъв вид цели", каза международният анализатор проф. Захари Захариев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според колегата му Илия Лазаров излизането на Русия от "Нов СТАРТ" е политически акт.
"Най-вероятно ще започнем една нова надпревара във въоръжаването. Излизането от това споразумение не означава дали ще се използва или не ядрено оръжие. То може да бъде използвано винаги, когато се прецени от ръководството на Русия. Въпрос е на издържане на нервите или на грешка. Колкото повече се автоматизират тези системи и имат изкуствен интелект вътре, толкова повече вероятността за грешка се увеличава. Това е нещо естествено. Тази война, която се води, ако тя стигне до етап, че да се застраши съществуването на руското ръководство, не съм сигурен дали то няма да използва някакъв вид ядрено оръжие", каза той.
Проф. Захариев отново подчерта, че е било изключително важно дали Путин ще премине към категорията "война": "Това означава, че той оставя вратите отворени за евентуални мирни преговори, остави вратите отворени за своя китайски приятел Си Дзинпин, който трябва да обяви в петък така шумно дискутирания проект за мир в Украйна, при определени гаранции."
Лазаров смята, че Китай е големият печеливш от този конфликт.
"Най-вероятно в този план Си Дзинпин ще включва териториални отстъпки от страна на Украйна към Русия, Киев на този етап няма да приеме. На Русия ѝ трябва елегантен вариант за изход. Трагедията на руското ръководство в момента е, че "царят беше подведен от царедворците". Те му обещаваха бърз парад и връщане на Виктор Янукович. Той беше най-голямата грешка на Путин, беше нефелен като политик и оттам тръгна този срив", посочи международният анализатор.
По думите на проф. Захариев руските олигарси са допринесли за сегашното състояние на Украйна.
"От една страна имаме нашия свят, а ние сме част от него, който иска да запази сегашното наше господствено статукво в политиката, а от другата страна има желание за пренареждане - Китай, който се въздига, Русия, която иска да си върне част от империята. Путин е на 70 години, той мисли много повече за историята и за това, което ще бъде той в бъдеще, отколкото за сегашния период", коментира още Лазаров.
Той бе категоричен, че битката в САЩ ще реши какво ще се случва оттук нататък.
"Антикитайската риторика в САЩ се засилва все повече и повече. Натискът, който указва Вашингтон на Европейския съюз, за прекъсване и блокиране на отношенията с Китай, става все по-силен", каза още проф. Захари Захариев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Поверия и забрани за празника на 2 април
Времето в четвъртък: Вадете чадърите - чака ни дъжд и студ
Левски готви сензационен трансфер
Шокиращ трансфер разтърсва Първа лига! Лудогорец отмъква перлата на ЦСКА без пари
Милиони потичат към „Герена“! Топ грандове и богаташи на опашка за най-скъпия в Левски
Браво! Четири българки влязоха в Топ 32 на Световното
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Силни поверия за Лазаровден
„История на българския народ“ от Петър Мутафчиев
Пролетна салата със зеленчуци, месо на скара и билков дресинг
Какво се случва с тялото ви, когато пиете редовно чай от хибискус
Нумерологична прогноза за 2 април
Таро карта за 2 април, четвъртък
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 2 април
Продължава да е облачно и с валежи
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето