САЩ заявиха, че руски военен самолет е свалил американски дрон над Черно море, а случаят представлява първият известен физически контакт между армиите на двете страни от началото на войната в Украйна, пише в. "Ню Йорк таймс".
Според в. "Уолстрийт джърнъл" инцидентът подчертава какви са предизвикателствата от една страна във връзка с оказването на подкрепа за Украйна, а от друга страна във връзка с избягването на евентуално "непреднамерено изостряне" на ситуацията, както предупреди Вашингтон.Сблъсъкът показва колко близо действат САЩ и Русия по краищата на една военна зона, макар да се стремят да не се стига до инциденти, които могат да разпалят напрежение между тях и да доведат до разрастване на конфликта, отбелязва изданието.
Инцидентът вероятно още повече ще обтегне отношенията между Вашингтон и Москва, коментира в. "Вашингтон таймс".
Служители на Пентагона заявиха, че два руски самолета "Су-27" са се опитали да прехванат американски дрон "Ем Кю 9 Рийпър", летял в международно въздушно пространство над Черно море. След изливане на гориво върху дрона, очевидно с цел той да бъде изваден от строя, един от руските изтребители е ударил витлото на безпилотния летателен апарат, което е принудило неговите оператори да го свалят в морето, заради което представители на американското министерство на отбраната обвиниха руските пилоти в "опасно и непрофесионално поведение", посочва изданието.
Руското министерство на отбраната отрече да е имало какъвто и да е контакт между изтребител "Су-27" на военновъздушните сили на Русия и американски дрон "Ем Кю 9 Рийпър", разбил се в Черно море вчера, настоявайки, че безпилотният самолет е паднал сам, посочва в. "Гардиън".
Авиация и военноморски съдове на Русия и НАТО, пилотирани или безпилотни, във всеки един ден се движат в близост едни до други около черноморското крайбрежие на Украйна, а това е образно казано "рецепта за криза" между суперсилите по периферията на война. Залозите се повишават от факта, че и двете страни имат хиляди ядрени бойни глави като оръжие за действие в краен случай, а рисковете значително се увеличават от безразсъдно поведение, коментира изданието.
Сегашният инцидент е по-сериозен от предишни близки срещи между руска и американска авиация, защото е довел до сблъсък и падане в морето. Това струва на САЩ машина на стойност около 32 милиона долара и постави началото на надпревара кой ще стигне пръв до отломките в Черно море. Ако руснаците стигнат първи, това ще бъде предимство от разузнавателна гледна точка, което ще позволи на техните специалисти да проучат летателния апарат, отбелязва вестникът.
Според командира на Корпуса на морската пехота на САЩ генерал Дейвид Бъргър подобни сценарии като свалянето на този дрон са едни от най-големите поводи за безпокойство за американската армия, защото те могат да предизвикат непредсказуеми събития. Той каза, че този въпрос буди безпокойство и в Тихоокеанския регион. Всъщност последният път, когато американски военен самолет беше замесен в подобен сблъсък, беше край бреговете на Китай през април 2001 г. Тогава американски самолет "И Пи 3" беше ударен от китайски изтребител прехващач. Китайският изтребител се разби в морето, а американският шпионски самолет трябваше да извърши принудително кацане на остров Хайнан, което предизвика дипломатическа криза, посочва "Гардиън".
Свалянето на скъп дрон над Черно море е едно нещо, но унищожаването на летателен апарат с екипаж и загиването на пилоти или принудително кацане на вражеска територия насред война би довело до много по-опасна ситуация с натиск върху други страни да предприемат твърди действия, коментира изданието.
(БТА, Илиян Могиларски)

Тревожността около технологичния сектор оказва натиск на Уолстрийт
Тръмп въвежда 4-годишен срок на студентските визи
Германски политик: ЕС трябва да помисли за повишаване на митата върху китайските коли
Държавите от Персийския залив се нуждаят от съвместна промяна в сигурността
Бюджетната комисия е приела на второ четене законопроекта за бюджета на НЗОК
Подготвят задвижвани с AI хуманоидни роботи за бойното поле
Защо е важно да добавим ленено семе към диетата си
3 зодии ще удвояват парите си на 17 юли 2026 г.
Късна емисия
ЦСКА пречупи "Дери Сити" и продължава напред в Лига Европа, записвайки победа №100 в евротурнирите
Бюджетната комисия прие на второ четене бюджета на НЗОК за 2026 г.
Рецепта за ябълков сладкиш без глутен
Димитър Евтимов: ЦСКА показа характер срещу Дери Сити, а победата е посветена на Лапоухов и Ебонг
Христо Янев след драмата с Дери Сити: Победихме с характер и заслужено сме напред в Лига Европа
ЦСКА записа историческа 100-а победа в Европа
"Ще избием футбола от главите на българите": Ето какво пишат феновете на Крайова преди Левски
Университатя трепери: Левски извади голям коз
ЦСКА оцеля в Лига Европа! Бой по трибуните, прекъсване на мача и "червена" мъка в Ирландия
Честит празник на Марина и Маринела!
Нумерологична прогноза за 17 юли, петък
Таро карта за 17 юли, петък – Висшата жрица
Почитаме Света Марина – поверия и забрани за църковния празник на 17 юли
Избелвам зъбите си, но ефектът изчезва: Каква е реалната причина
Дневен хороскоп за 17 юли, петък
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Омбудсманът иска по-силна защита на учениците със СОП
Значението на ранната логопедична интервенция при болестта на Паркинсон
България е сред трите страни с най-кратка очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар