Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че неговата страна изгражда над 1000 километра отбранителни линии, предаде Франс прес. Зеленски съобщи това в интервю за френската телевизия Бе Еф Ем и за френското издание "Монд".
"Вие трябва да знаете, че когато говорим за укрепления, става дума за един постоянен процес, ние не говорим за километри или за стотици километри, а за над 1000 километра, които се изграждат. Следователно става дума за една много комплексна задача", добави той.
Зеленски спомена за три вече изградени отбранителни линии срещу руските сили - на изток, на юг и на север в Украйна."Докато Украйна се държи, то френската армия може да остане на френска територия", добави още Зеленски в интервюто. Той обаче пледира за изпращането на "технически персонал" за съвместното производство на самоходни артилерийски установки "Сезар" и за подготовката на украинските военни.
"Вашите деца няма да умрат в Украйна", увери Зеленски в интервюто.
На 26 февруари президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че изпращането на западни военни в Украйна не бива да се изключва.
"Мога да ви дам нова информация - ситуацията е по-добра, отколкото през последните три месеца", каза още президентът на Украйна в интервюто за двете френски медии, визирайки ситуацията в Украйна.
Президентът съобщи, че руското настъпление, което е продължавало в Източна Украйна, сега е спряно от украинското командване и от украинските военни.
"Фактът, че президентът Макрон каза, че не може нищо да се изключи, според мен е свързан с Путин, защото докато Украйна е тук, докато тя се държи, френската армия може да си остане на френска територия. Но ако Путин успее да атакува друга страна на НАТО, тогава страните от НАТО ще бъдат принудени да решават как и колко военни трябва да пратят или пък да не изпращат армиите си", допълни той.
Според него Макрон просто иска Украйна да не се озове сама. Той иска да има нещо като съюз около Украйна, допълни Зеленски и заяви, че не вижда никакъв риск в това.
Малко след това във вечерното си обръщение към нацията Зеленски спомена, че в Украйна се извършват дейности на площ от 2000 километра за подсилване на съществуващите укрепителни линии и създаване на нови.
(БТА)

Здравеопазването – нужда от реформи, тристълбов модел, по-висока здравна вноска
Магдалена Димитрова: Първият български AI учител действа като личен ментор
Повечето азиатските индекси затвориха на зелено с надеждите за край на войната в Иран
Хедж фондовете са оптимисти за пшеницата за първи път от четири години
Войната в Иран и цените на горивата остават водещи теми за инвеститорите тази седмица
Доларът спечели от страха, но може да загуби от реалността
По-високият данък сгради ще удари най-уязвимите: "Няма как да вземем ризата от гърба на бабата"
Животът става значително по-лесен за 4 китайски зодии след 7 април
Рецепта за пухкав класически козунак "на конци"
Спипаха над 33 000 опасни детски играчки в контейнери от Китай
Тъжно! Стоичков с емоционално признание
С топ отбор ли? Официално: България уреди нова любопитна контрола
Гришо е в застой, топ талантите ни с рекордни класирания
Томова със сериозен скок, националка с рекордно класиране
Сектор Г избухна преди дербито с Левски
„Фондация Григор Димитров“ организира тенис турнир , праща две деца Академията на Муратоглу
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Защо е нужно да почиствате скалпа за здравето на косата?
Марс преминава в Овен на 9 април – ставаме по-активни, но и спорещи
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Завърши 46-ата Международна ветроходна регата „Бриз“
Спипаха крадец, разбил кола в центъра на Варна
Хороскоп за 7 април 2026
Камион помете възрастна пешеходка, пресичала неправилно
Закопчаха шофьор, подхвърлил 20 евро на катаджии
Спипаха млада дама на два вида дрога зад волана
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя