Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за японската новинарска агенция Киодо. Зеленски каза, че Украйна ще се стреми към бързо прекратяване на войната с Русия и връщане на част от територията си от Москва по дипломатически път, след като членството на Киев в НАТО стане сигурно.
Държавният глава на Украйна съобщи също, че вече има убити севернокорейски войници от частите, разположени в Западна Русия, за да се бият на страната на Москва. И е почти сигурно, че в крайна сметка те ще бъдат използвани като „пушечно месо“ на фронтовата линия на конфликта.
На фона на бързия напредък на Русия в източната част на Украйна, Зеленски посочи, че подкрепата за страната му от нейните партньори “не е достатъчна“ и призова НАТО да покани Киев за започване на преговори за членство възможно най-скоро.
Отговаряйки на всички въпроси на украински език, той призна, че за Киев ще бъде трудно да си върне някои от окупираните от Русия територии със сила, включително Кримския полуостров, който Москва анексира през 2014 г.
“На нашата армия ѝ липсва сила, за да направи това. Истина е“, каза Зеленски и добави: “Трябва да намерим дипломатическо решение“, каза Зеленски и посочи, че подобни стъпки трябва да бъде обмислени само “когато знаем, че сме достатъчно силни“, за да не може Русия да прояви нова агресия срещу Украйна.
Зеленски, който продължава да гледа на членството в НАТО като на необходимост за украинската сигурност и благополучие, подчерта, че войната “навлиза в сложен период“. Президентът на Украйна оцени помощта, която Япония, САЩ, Южна Корея и редица европейски и други страни оказват на Украйна и наложените санкции на Русия, но подчерта, че е необходима още подкрепа за засилването на Украйна.
Зеленски не уточни колко севернокорейски войници са убити в сраженията, но каза, че има доказателства, че в Курска област са разположени около 12 хиляди севернокорейци. Според него в дългосрочен план по-голямо значение може да има фактът, че севернокорейските войници ще бъдат обучени от руските военни в реални военни условия, тъй като се стремят да придобият знания за съвременната война, например как да използват безпилотни самолети и други най-съвременни технологии.
Зеленски предупреди, че това може да има огромно въздействие върху Азия и на други места, ако те донесат подобни знания в Северна Корея.
Интервюто беше дадено в момент, когато войната в Украйна достигна критична точка, като възникнаха и въпроси дали подкрепата на САЩ за Украйна ще продължи и след встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, отбелязва Киодо.
Тръмп неведнъж е заявявал, че нахлуването на Русия в Украйна никога нямаше да се случи, ако той беше президент, а по време на предизборната си кампания каза, че ако бъде избран, може да спре войната за един ден, без да уточнява как.
Зеленски съобщи, че Тръмп и екипът му са запознати с позицията на Украйна и с нейния „план за победа“, който има за цел да я постави в “силна позиция“ при бъдещи дипломатически преговори.
“Те проучват плана и ние ще се чуем с тях. Но няма да има капитулация от страна на Украйна“, каза той. „Това е факт и мисля, че той (Тръмп) го разбира“, допълни Зеленски. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руската централна банка намали лихвите въпреки инфлационните рискове
Турският съд отхвърли дело срещу опозицията, носейки облекчение за пазарите
Ерата на петрола в морския транспорт е към своя край въпреки съпротивата на Тръмп
Проучване: ЕЦБ ще запази лихвите на ниво от 2% през следващите две години
Жилищата в Португалия са сред най-надценените в Европа
КФН определи 4,72% минимална доходност на универсалните пенсионни фондове за предходните 2 г.
Обедна емисия
Водната криза в Плевен: Режимът остава в сила
КФН посочи универсалните пенсионни фондове с най-висока доходност
MAN България подкрепя BOSCH PRO TOUR 2025 със съвместна демонстрация в София
МВР хваща лидерите на каналите за нелегални мигранти през страната
Той беше пред изгонване, а сега е №1 в Ливърпул
Исак може и да не играе за Ливърпул
Страхотна новина за ЦСКА, задава се нещо уникално за България
Не е за вярване: Левски отрязал гранд във Франция за Майкон
Eдин от най-старите футболни клубове в Англия е пред фалит
Племенникът на Лечков се закани за бой над Лудогорец
Късмет и пари за 4 зодии – ноември ще бъде техният месец
Хитри стратегии: Как да спорим по-добре с партньора
4 витамина за добро храносмилане
Задължителни ястия за Димитровден
Есен 2025: Пуловерите, които ще носим
Иван Бърнев, Валентина Каролева, Ирмена Чичикова и Стефан Додуров представят постановката „Ефектът“
MAN България подкрепя BOSCH PRO TOUR 2025 със съвместна демонстрация в София
Министър Манол Генов: Регионалното сътрудничество е ключът за опазване на Черно море
Съдът във Варна наложи по-тежко наказание за мъж, убил жена си в Бозвелийско
Русия отговори на Тръмп: Ако е рекъл Господ, ще видим какво ще стане след шест месеца
Фурор за тенисистите на Морските дяволи (Варна) в Истанбул (СНИМКИ)
Варненският съд остави в ареста чужд гражданин, издирван от Интерпол
Астрофизици са близо до разгадаването на тайната на неутриното
Ето какво виждат хората, които изпадат в близки до смъртта състояния
Забравен модел на атома може да разкрие смисъла на съществуване на Вселената
За първи път в историята: Откриха асирийски артефакт в Йерусалим (снимка)
Нострадамус и науката: Защо не можете да предсказвате бъдещето с рими
Експлозия на Слънцето: Изхвърленият плазмен облак скоро ще удари 3I/ATLAS