След като бившият премиер Кирил Петков реши да съди за клевета лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за половин милион лева, Тома Биков смята, че и самият Петков трябва да носи наказателна отговорност.
"Притеснени сме за психологическата стабилност на Петков. За убийство обикновено се присъжда около 150-200 хил. лв. кръвнина. От една пресконференция г-н Петков е бил толкова наранен, че иска 500 хил. лв. Тежка телесна повреда е около 10 хил. лв. Имаме притеснения за състоянието, в което той остави страната - безизходицата, в която се намира по отношение на почти всички системи в държавата", заяви бившият депутат от ГЕРБ Тома Биков в предаването "Денят ON AIR".
България е купувала синьо гориво от румънския доставчик "ВиЕ", твърди бившият енергиен министър Делян Добрев. От ГЕРБ са категорични, че договорената цена със северната ни съседка е била по-висока от тази на "Газпром".
Биков посочи, че Добрев разполага с фактури на фирма, която е дъщерна на "Газпром" и е продавала на страната ни газ от "Газпром", след като уж беше спрян за България.
"Ако не бяхме спрели взаимоотношенията с "Газпром", той щеше да бъде на по-малка печалба, отколкото след като спряхме руския газ. Трябваше да имаме план Б. А те в продължение на 3-4 месеца продължават да купуват газ от дъщерната фирма на "Газпром". С тази разлика, че от "Газпром" го купуваха с 28% по-ниска цена. Веднага се появиха посредниците и ние имахме подозренията, че това нещо е договорено предварително", подчерта бившият депутат от ГЕРБ.
По думите му руският газ не е бил спрян за страната ни, защото някой е голям евроатлантик, а защото са договорени комисионни.
"Още януари месец предупредихме, че "Булгаргаз" се води към фалит. "Булгаргаз" е в технически фалит. Само че не успяха да изпълнят целия план да фалира напълно и нишата да бъде заета. Тук става въпрос за далавера", каза още гостът на Bulgaria ON AIR.
Запитан за казуса с американските танкери с втечнен газ, Тома Биков отговори:
Ако Кирил Петков беше договорил слотове и поносима цена с тези 7 танкера, той щеше да подпише и да обиколи всички телевизии, за да се похвали. Нескопосани лъжи са, че оставя благородно на служебното правителство да вземе решение. Трябва да носи и наказателна отговорност.
Той очаква да се потърси отговорност на бившите управляващи след сигналите на ГЕРБ, тъй като нанесените щети били за стотици милиони.
Биков коментира и затоплените отношения между ГЕРБ и президента Румен Радев.
"Би било смешно президентът да критикува опозицията. Бил е критичен към нас като сме били в управлението. Случиха се толкова шокиращи действия на бившия кабинет, че нямаше как нито президентът, нито ние да стоим и да ръкопляскаме", посочи той.
Биков е на мнение, че със свидетелството си срещу Борисов, чийто арест беше определен от съда като неправомерен, Кирил Петков е подвел органите на МВР и те са извършили закононарушение.
"Не съм присъствал на оргиите, но е факт, че бяха поръчали заря - толкова самозабравили се типове. Това нещо не може да остане така. В съдебното решение е написано, че арестът е не само незаконен, но и неграмотно направен", отбеляза гостът.
"Не виждам какъв разговор може да проведем с г-н Петков. Ясно е, че тази политическа криза не може да бъде решена без участието на ГЕРБ. Един от начините да бъде съставено управление е "Продължаваме промяната" да получат истински наказателен вот. Добре е всеки да си каже идеите, а не кого мрази и кой не му е симпатичен", заяви Биков по темата за предсрочните избори на 2 октомври.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна затяга примката около Крим, прицелва се и в блокада в Азовско море
Петролът поевтинява, след като Тръмп заяви, че споразумение с Иран е близо*
Отливът на 235 млрд. долара от биткойна говори за много по-голяма промяна в криптосектора
SpaceX пише история с рекордно IPO и набрани 75 млрд. долара
Отмяната на атаката на САЩ срещу Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 11 юни
Двама заразени с кърлежов енцефалит за седмица у нас
Президентът на МОК към Весела Лечева: Ще очаквам вече само добри новини от София
Рецепта от тефтера на баба: Пиле с ориз и зеленчуци
Ариана Гранде скастри Белия дом: Не използвайте музиката ми за варварската политика на Тръмп
6 китайски зодии привличат голям късмет и успех на 13 юни 2026 г.
Рекордни премии на Мондиал 2026: Световният шампион ще прибере 50 млн. долара + ВИДЕО
Новина от Левски: Новите шефове ще отговарят за стадион "Герена"
Левски пред трансферен удар за 2.5 млн. евро: Взима "мозъка" на Астана
ЦСКА с важно решение за абонаментните карти за "Армията"
Пропада огромен трансфер на Левски в последния момент
Бленджини не литна в облаците след победата на България
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
Нумерологична прогноза за 12 юни
Таро карта за 12 юни, петък
Пълнозърнесто тесто за диетична пица
Дневен хороскоп за 12 юни, петък
Какво означава, ако видите сойка? Скритата сила и синьото перце
Корея победи Чехия след обрат в мач от първия кръг в група "А" на Мондиал 2026
Без ток във Варна на 12 юни 2026
Времето във Варна на 12 юни 2026
Честваме паметта на преподобния Онуфрий Велики
Волейболистите ни разгромиха Иран в Лигата на нациите
US военни конвои преминат през България
Седмица в астрофотографията: От съединението на Венера и Юпитер до космическите облаци
Как се е появил полът: AI моделира интимния живот на първите животни на Земята
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден