За “Демократична България” има два фундаментални приоритета: агресията на Путин с последиците от нея за енергетиката и сигурността и отбраната ни, и корупцията, която също е свързана с Кремъл, заяви пред Дарик радио Христо Иванов.
“Целокупният политически елит с изключение на нас влезе в тези избори с волята да игнорира войната, да не се говори и мисли за нея. Начинът да не се страхуваме е да покажем, че имаме национални съгласия какво да правим, че имаме политики”, каза Иванов. И обясни, че искаме или не, ние сме част от войната, защото два месеца преди нахлуването в Украйна Путин поиска да се преразгледа геополитическата архитектура на Източна Европа и тя да се върне към границите от 1997 г. Отделно, че Москва обяви България за вражеска страна, допълни той.
Според него трябва да се поддържа диалог и да се търси някаква форма на съгласие в новия парламент, за да може да се направят промени в прокуратурата и Висшия съдебен съвет, за които е необходимо голямо мнозинство.
По думите му обаче се очертава поредния “салатен парламент”, съставен от множество разнородни формации.
"Трябва отрезвяване, фокусиране, скромност и съзнание накъде вървят нещата. Хората очакват конкретни резултати за своя живот. Ние сме против този пореден популистки търг за обещаване на по-високи заплати. Правителството не може да даде тези пари, може да даде инфлация. Начините доходите да се качат трайно и устойчиво са инвестиции и добри работни места. В момента огромни капитали се изнасят от Русия, а България не е конкурентна да привлича тези работни места", каза съпредседателят на ДБ.
За “Демократична България” принципността по въпроса за участие или не в дадена коалиция означавало отпор на заплахите от Кремъл и борба с корупцията, като двете теми са взаимно свързани.
"ГЕРБ докато са това, което са, дори и да спечелят избори, не могат да управляват. Те се държат все едно 12-те им години управление не са се случили, че не е имало тежък проблем с корупцията”, каза Иванов. И добави, че за ДБ проблемът не е персонален, а системен. “Ние държим да елиминираме системните и институционални предпоставки за корупцията, а не една или друга персона от ГЕРБ. Ще ни бият хората, ако трябва да участваме в управление с тях. За ДПС да не говорим”.
Иванов призова още да не позволяваме България да премине към президентско управление. И че тук дори не става дума за президентска република, в която има парламент, а за такава, която месеци и месеци наред има служебни кабинети без парламент, което е много опасно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Адванс Терафонд“ е продало още 562 дка земеделски земи през юли
Binance е предала сведения за трансакции на свой клиент на руските служби
Британската Virgin се приближава още към пускането на свои влакове под Ламанша
По-малко нови фирми и повече фалити се отчитат в ЕС през второто тримесечие
ЕЦБ: Корекция на технологичните акции в САЩ може да има широкообхватни последици
Бумът на AI инфраструктурата става все по-зависим от заемно финансиране
БАБХ: Иззети са 3500 дози недекларирани ваксини за животни на ГКПП "Лесово"
Обедна емисия
"Да се почерпят": Шофьор на влекач опита да подкупи полицаи на АМ "Тракия"
Лудост: Ал-Хилал вади 100 млн. паунда за звезда на Челси
Това го може само Левски: Над 38 500 "сини" фена ще са на стадиона срещу АЕК
Левски направи най-скъпата селекция в историята си – над 3,5 млн. евро за нови
ЦСКА плаща и плаче: Лапеня е само един от 15-те „източвачи“
Българинът Мерт Дурмуш с гол в Италия
Реал Мадрид с любопитен трансфер, продаде нападател във Франция
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
10 рецепти за домашна лютеница и кьопоолу
11 красиви цветя за късмет и благополучие
„Варко“ от Емил Андреев
Лятна изненада – Къмпинг „Градина“ подарява още една нощувка през септември
4 витамина при торбички и тъмни кръгове под очите
Jideytro (зидезамтиниб) на GSK получи одобрение от FDA за ROS1-позитивен рак на белия дроб
Нов учебник на ВМА съчетава военната и цивилната травма-хирургия
7 проверки на колата, преди да тръгнеш към морето
Детска книга събира средства за лечението на хора с кисти на Тарлов
Какво представлява атеросклерозата и защо храненето е толкова важно?
Автоимунните заболявания са темата на третия научен форум „ИСУЛСКИ дни“
Председателят на ВХРА за "Евровизия": Дара ще напълни хотелите и във Варна
Валидират пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ "Варненско лято"
Фар Шабла отваря врати за посетители по повод 170-годишния си юбилей
Само 2°C могат да разделят устойчивостта от срив на екосистемата в Черно море, показва експеримент на БАН
„Мамник“ грабна наградата за най-добър сериал на фестивал в Чехия
Катастрофа с моторист по ул. "Девня" във Варна