"Бюджетът е по-важен от правителството" смята проф. Румен Гечев от БСП. Според него, вариантите са два - правителство с бюджет е най-добрият, но и да няма правителство е важно за страната да има бюджет.
Той обясни в студиото на "Денят ON AIR"., че днес са гласували в икономическата комисия, а утре ще разглеждат в бюджетната комисия предложението на правителството – проект на Закон за удължаване на действието на Бюджет 2022 г.
"Едно правителство, като разработва бюджета, то може да има и 300 варианта, но в парламента се внася само един. От три варианта те не внасят нищо, защото в това, което предлагат, няма нито едно число, освен датите за удължаване. Ние в икономическата комисия повечето партии го подкрепихме. От БСП решихме, че ще подкрепим този странен документ за удължаване, тъй като той дава юридически повод между първо и второ четене да направим предложения", уточни гостът пред Bulgaria ON AIR.
Той посочи, че голямата задача е да се постигне дефицит, който да е приемлив, но да не се позволи на държавните институции и на държавата да спрат да функционират. Гостът отбеляза, че нашето състояние в момента е значително по-добро от това, което правят и развити, и по-неразвити страни.
"При една реалистична оценка на растежа тези прогнози са рискови, тъй като освен вътрешните фактори, има фактори в Европа, които никой не може да предвиди. Например в България, която силно зависи от вноса на енергийни източници, никой не може да се подпише каква ще е цената на петрола. Второ, цените на природния газ", каза Гечев.
По думите му експертите в тази област считат, че следващата година проблемите ще бъдат сериозни не само заради това, че ще трябва да се подписват нови договори с Азербайджан. Той подчерта, че ЕС ще издържи следващите 2-3 месеца с газа, тъй като хранилищата са почти пълни, но към месец март Европа ще трябва да започне да презарежда хранилищата си за 2023-2024 г. и тогава цените пак ще бъдат високи.
"Ние не се притесняваме, ако бюджетният дефицит е под 4%, тъй като това би бил доста добър дефицит. Ние сме го сметнали на основата на категоричната ни позиция, че не трябва да съкращаваме социалните програми и икономическите помощи за българския бизнес. Увеличението на минималната работна заплата има малко влияние върху дефицита. По-голямо е влиянието върху пазарната икономика и частния бизнес", подчерта гостът.
Според него данните, които са изнесени от служебното правителство за дълг, който ще бъде 16 млрд. лв., са нереалистични и смята, че тук е изпълнявана политическа поръчка, защото дефицитът, който се дава от 11 млрд. лв., е много странен.
Финално гостът коментира исканата оставка на министър Иван Демерджиев от ГЕРБ, като заяви, че това е политически акт при разразилия се скандал, който показва проблеми в цялата система на МВР.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово
ЕП започна процедура за забрана на европейската партия на „Алтернатива за Германия“
De Beers намали значително цените на диамантите си за стеснения си кръг от купувачи
Спорт в горещините: Всичко, което трябва да знаем, за да тренираме безопасно
Скърцане и почукване под капака: Какво се опитва да ни каже колата?
Рецепта за бърза баница с майонеза
Стресът вреди на мозъка: Симптомите, които не бива да пренебрегваме
18-годишен загина при тежка катастрофа край Павел баня
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 8 юли
Швейцария пречупи Колумбия след дузпи и се класира за 1/4 финалите на Мондиал 2026
Том Брейди сравни обрата на Аржентина със Супербоул
Инфлуенсър разсеял Меси при дузпата (ВИДЕО)
ПО МИНУТИ: Швейцария - Колумбия 4:3, след дузпи
Световната преса във възторг от обрата на Аржентина
5 напитки, които хидратират тялото и намаляват целулита
Таро карта за 8 юли, сряда
Бързи кисели краставички
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
10 интериорни решения за малка всекидневна
Сериалът „Мамник“ получи три награди от международни филмови фестивали
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика