Пет политически формации със сигурност влизат в 49-ото Народно събрание. Дистанцията между двете водещи коалиции е дял, значително по-малък от статистическата грешка при подобни изследвания. Това прави невъзможна към 26 март прогнозата за това кой ще е първи и кой втори. Ако има малка партия с шанс да се пребори за място в новия парламент, по данни на Екзакта, това е "Левицата".
Това сочат данните от изследване на Екзакта Рисърч Груп е проведено в периода от 21 до 26 март 2023 г.
Интервюирани са 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано “лице-в-лице” интервю. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп” като част от изследователската програма на агенцията. То е проведено на територията на България и не отразява нагласите на избирателите от чужбина.
26,2% са заявили, че ще гласуват за ГЕРБ-СДС. 25,6% за ПП-ДБ, 13,7% за ДПС, 182,8% за „Възраждане“, 7,4% за БСП.
Сред българите, които са сигурни, че ще гласуват на предстоящите парламентарни избори, 70% посочват, че избират да гласуват с машина, а 30% - с хартиени бюлетини.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ навлизат с изравнени позиции в крайната решаваща фаза на кампанията. Победител ще бъде онзи, който в оставащите дни до вота съумее да подобри позициите си сред жителите на столицата, както и да работи за по-висока активност в градовете-областни центрове. С надмощие в надпреварата ще се поздрави коалицията, която не се отказва да се бори и за вота на колебаещите се за кого да гласуват избиратели, заключват експертите.
Седмица преди вота, 41% от българите декларират категоричното си намерение да гласуват на парламентарните избори на 2 април. Тези хора оценяват вероятността да отидат до урните като 100%-ова. Известен ръст на активността може да дойде от деклариращите, че със сигурност ще гласуват, но уточняващи в същото време, че още не са решили за кого ще дадат гласа си. Те са 13% от пълнолетните българи и биха могли да внесат промени при подреждането на партиите с близки резултати.
С "Не подкрепям никого” са заявили, че ще гласуват 3.9% от българите.
Към 26 март най-висока мобилизация социолозите от "Екзакта" регистрират сред електората на ДПС.
В крайната фаза на кампанията ПП-ДБ работят не само с ядрото от избирателите си, но търсят и подкрепа сред своя потенциален електорат. ГЕРБ-СДС като че ли по-скоро залагат на работа с твърдия си електорат.
Под средната готовност за гласуване социолозите отчитат сред жителите на столицата, но и сред населението на областните центрове. Усилията на партиите и коалициите за повишаване на избирателната активност както в столицата, така и в големите градове на страната до 2 април, се оказват много важни за крайния резултат от вота.
*****
Изследването на "Екзакта Рисърч Груп" е проведено със собствени средства в периода от 21 до 26март 2023 г. сред 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката е пряко полустандартизирано “лице-в-лице” интервю. Изследването е реализирано на територията на България и не отразява нагласите на избирателите от чужбина.

Ива Петрова: От „Мини Марица-изток“ ежемесечно искат подпомагане за заплати и текущи разходи
Shell достави един товар втечнен природен газ на терминала край Александруполис
Ц. Радушев: AI агентите правят автоматизацията все по-достъпна и за човек без програмистки опит
Западните производители на електромобили връщат производството си в Европа заради митата
ЕС окончателно одобри новите права на пътниците във въздушния транспорт
АИИБ: Събитията BEGE и EEGS 2026 ще се проведат по план, България остава домът на изложението
Радев: Здравеопазването е водещ приоритет на правителството
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Дават ли резултат мерките на правителството за овладяване на цените?
В "България сутрин" на 14 юли от 9:30 часа: Какви са причините за зачестилите катастрофи?
Глобиха Александър Кадиев за шофиране с телефон (+ВИДЕО)
Радев обсъди с "Барселона" приятелски мач с България и сътрудничество във футбола
Жоан Лапорта: Световното първенство на Лионел Меси е изключително
Андрей Сантос премина в Манчестър Юнайтед срещу 50 млн. паунда
Светослав Вуцов: Имаме всичко необходимо да победим Борац, готов съм и за дузпи
Веласкес преди Левски – Борац: Да останем скромни и да контролираме всички детайли
Хулио Веласкес с последни новини за Акрам Бурас преди мача на Левски
Яник Синер с рекорд
Италианска шоколадова торта с череши
Михаил Билалов за „Под прикритие“: Новият сезон ще бъде изключително добър
Седмична нумерологична прогноза за 13 – 19 юли 2026
Логистиката зад детската усмивка: Как Carnival Kids управлява наличности за милиони
Силни поверия за горещниците
10 идеи за кухня в L-образна форма
От валути до акции: как се формират възможностите на Forex пазара?
Радев урежда мач на националите с Барселона
Варна отпадна от надпреварата за град домакин на „Евровизия 2027“
Последно сбогом! България изпрати Александър Александров с военни почести (ВИДЕО)
Връщат ни Стоян Мавродиев утре
8% ръст на пътниците през юни отчитат летищата във Варна и Бургас
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Учени предлагат иновативен метод за защита на космически кораби от слънчеви изригвания
Японската стратегия „Ноетра“ до 2040 г.: 10 млн. робота в 18 индустрии
Откриха възможна връзка между тъмната материя и неутрино