"Академик Денков е класиран в топ 1% на всички учени в света. Това е национално богатство. Ние много хора такива нямаме. Ако България има шанс такъв човек да поведе правителството, това ще е безпрецедентно", заяви пред БНТ съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
"Аз съм много горд от неговата кандидатура, от отбора, който той избра. Искам гражданите много ясно да разберат какво правим. Излязохме след изборите и казахме: "Ние няма да подкрепим първия мандат, ще предложим втори мандат един добър кабинет. Втора стъпка: Отпушихме парламента с наше предложение за ротационно председателство, за да не влизаме във филма на ужасите, който се случи миналия път. Сложихме критерии за законодателната програма, която не можахме да я прекараме през миналия парламент. И това беше заложено. След това предложихме да направим програма преди да се излъчи кабинет и след това предложихме и кабинет", заяви Петков.
"През цялото време водим с много прозрачни стъпки, за да може всички други играчи по терена да знаят колко сме предвидими, защото ние сме водени от принципи, а не от политически покер. Решихме, че това не е игра. Това е съдбата на всички българи и след 5 избора единсвения начин, който ние можем да направим е да се водим от принципите да заявяваме стъпките напред", добави Петков.
След изборите, в които спечелихме 64 депутата, ние задаваме стъпките - ротационното председателство, управленската програма, и сега - кабинетът. Да, ПР-ският шум, който влиза от всякъде, не става ясен на хората, но ние водим стъпките си прозрачно. Не взимаме мандата на ГЕРБ, но осъзнаваме, че сме в първия мандат, те могат да си представят правителство сега, техен ход си е. Но и сега те трябва да си изберат какъв ще им е ходът, след като ние сме сложили всички карти на масата, допълни Петков. Единият начин е да кажат - "ще си сложим наш кабинет", но и знаят, че не може да очакват подкрепа от нас за подобен кабинет, и ще трябва да търсят тази подкрепа от ДПС и БСП. Само че тази подкрепа - всички знаем, не идва безплатно - ДПС ще поиска енергетиката, БСП ще поиска нещо друго, и Борисов ще трябва да задоволява интересите - като студения резерв на Доган, с които ще трябва да се съобразява.
Ние затова искахме да зададем законодателната и управленската рамка, за да е ясно какво трябва да прави това правителство, а не в последния момент да се казва какво трябва да се донаправи или измени. Затова сложихме 18 месеца срок, за да има конкретни стъпки какво трябва да се прави.
Останалите партии могат да я припознаят и надградят, не е вярно, че сме изключили другите партии от тази програма, допълни Петков.
Ако някой ни сложи условие - например, дайте ни 1.2 млрд. за определени строителни фирми, то ние казваме не, - и ако цената е да падне това правителство, то нека падне. Политическите партии осъзнават, че сме принципни в действията си и искаме България да върви напред, но няма да направим компромиси.
Вторият избор пред ГЕРБ, ако не искат правителство с ДПС и БСП, е да се ходи на избори. Само че истината е, че това не решава нищо. Ще бъдем вместо с дълги ръкави, по тениски в кампанията, но разпределението ще е същото, Борисов пак няма да има друг избор освен с БСП и ДПС, дори и да отиде на следващи избори.
Третият вариант, който ние предлагаме, е кабинет, воден от един от най-добрите учени в света, с професори, с хора като проф. Тагарев - безспорен в отбраната и сигурността. Слагаме го на масата този кабинет, ясни са законодателната програма, ние сме готови да разделим властта - може да има огромен контрол в парламента, и нашите министри, които обаче да имат ангажимента да спазват програмата. Видяхме идеята на смесения отбор, където никой не носи отговорност, и този филм не искаме да го играеме. Там се изисква от нас едни неща, които, обаче, министрите не искат да ги правят, каза още Петков.
Единственото, което направихме всички партии в коалицията ПП-ДБ, е да дадем на акад. Денков мандат да си избере отбора, и му казахме, че носи тежката корона и има правото да си избере хората, с които да работи.
"Отделно, самите лидери в партията си казахме, че трябва да направим предпоставката и да не избодем очите с ярко политическо представителство в този кабинет с мотива, че осъзнаваме колко е сложна политическата ситуация", допълни Петков". Всъщност, и аз, и Христо Иванов, и Владислав Панев, и Атанас Атанасов, направихме стъпка назад. Асен Василев не я направи, защото трябва да се направи бюджета на държавата, и то той трябва да е под 3% дефицит, за да си изпълним програмата. Нямаме никой друг в нашия отбор, който да е толкова квалифициран, че от ден 1 да направи бюджет и той да е с 3% рамка. Експертната същност на Василев надделя над неговото политическо оцветяване, допълни Петков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.
Кадър на деня за 7 декември
Половината швейцарци подкрепят предложение за таван на населението до 10 млн. души
8 декември носи съдбовни знаци - какви са забраните според народните вярвания
Облачно и дъждовно начало на седмицата, но затопляне от четвъртък
Хороскоп за 8 декември за всички зодии: Важни решения за Овните, удовлетворение за Девите
Рецепта за питка "ветрило" с прясно мляко
Кимчи прави чудеса за имунитета
Мъж загина при челна катастрофа на изхода на Велинград
Уулвърхямптън – Манчестър Юн
Лудогорец – Славия
Лудогорец е опрян до стената срещу Славия
ВИДЕО: Исторически успех за Лео Меси
ВИДЕО: Формула 1 има нов световен шампион
Нумерологична прогноза за 8 декември
Пухкави бадемови палачинки
Дневен хороскоп за 8 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 8 – 14 декември
Коледните сладки на Марая Кери
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната